Wyjazd mikołajkowy

6 grudnia Mikołaj prócz prezentów podarował dzieciom wyjazd do sali zabaw. Dzień później uczniowie z klas 0- III wybrali się do Bielawy. Tam dwie godziny mogli szaleć na tym, co oferuje Dzieciolandia. Zabawa była przednia, dla wielu to była pierwsza wizyta w sali zabaw. Czas szybko zleciał i niestety muśmy wrócić do szkoły. Następny Mikołaj dopiero za rok, będziemy czekać.

Galeria

 

Mikołajki w szkole

06 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Dla wielu było to duże zaskoczenie, bo się go nie spodziewali. Mikołaj uczniom z klas 0-III rozdał prezenty. Niektórzy uczniowie trochę się bali czy paczka trafi do ich rąk. Na szczęście Mikołaj dam im szansę na poprawę. Na paczki zasłużyły też panie nauczycielki. Dziękujemy Mikołajowi, że do nas przybył i elfom za pomoc w przygotowaniu niespodzianek. 

Galeria

 

Andrzejki dla klas IV-VIII

Dnia 29 listopada 2018 r.  w  naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Klasy IV-VIII   bawiły się wraz ze swoimi wychowawcami w holu szkolnym. W tym roku organizatorami zabawy były wszystkie klasy, które miały za zadanie wykonać plakat i przygotować wróżby andrzejkowe. Zadanie  zostało wykonane na szóstkę. Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez organizatorów. Było pięć  rodzajów wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Wróżby  polegały m.in.  na:  wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości oraz  na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięciu kto zostanie naszym wybrankiem. Klasa V przygotowała loterię, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Można było wygrać różne ciekawe przedmioty codziennego użytku. Przepowiadanie przyszłości wraz z tańcami zakończyło się o godz. 19.00. Wszyscy byli  zadowoleni z magicznego wieczoru.

Galeria

Nauczyciel na medal

Serdecznie gratulujemy nauczycielce z naszej szkoły pani Agnieszce Pieluszyńskiej

wygrania etapu powiatowego konkursu „Nauczyciel na medal”

oraz zajęcia 4 miejsca na etapie wojewódzkim.

To ogromny sukces dla naszej społeczności szkolnej, bo choć jesteśmy małą szkołą

dzięki współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów  możemy bardzo dużo.

To chyba reklama dzieci tak zadziałała.

 

https://photos.app.goo.gl/b7TUCf2Rid2pBMU77

 

 

Andrzejki dla klas I-III

29 listopada uczniowie z klas 0-III mieli okazję poznać tradycje związane z Andrzejkami. Wychowawczynie przygotowały w klasach wróżby, a uczniowie przechodząc z klasy do klasy mieli okazję pobawić się i poznać swoją przyszłość. Trochę emocji było, choć panie nauczycielki podkreślały, że to tylko zabawa.

Zobaczymy w przyszłości co się sprawdzi.

Galeria

 

Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego

Dnia 23 listopada o godzinie 10:00 nasi uczniowie z klasy VII: Magdalena Mierzwiak, Oskar Ordecha oraz z klasy VIII – Krzysztof Smoliński jako drużyna rozpoczęli rywalizację w II Międzyszkolnym Konkursie  Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Języku Angielskim w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rękowie. Udział wzięły 2 szkoły: Szkoła w Rękowie oraz nasza – szkoła w Świątnikach. Konkurs podzielony był na 2 części – pisemną i ustną – obejmował zagadnienia gramatyczne, słownictwo oraz zwroty na poziomie klasy 7 i 8 oraz elementy kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Nasza szkoła zdobyła zaszczytne 1 miejsce zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i w klasyfikacji indywidualnej – gdzie aż z 20 punktową przewagą zwyciężył Oskar Ordecha. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Anglista, Anna Kasperska

 

Dzień Misia

25 listopada jest Dzień Misia, dlatego my obchodziliśmy go w piątek. Odwiedziło nas mnóstwo misiów, każdy piękny i kochany. Ta najpopularniejsza na świecie zabawka skradła serca wszystkich. Z misiami robiliśmy wszystko: ćwiczyliśmy, pisaliśmy, liczyliśmy, słuchaliśmy, opowiadaliśmy, rysowaliśmy. Poznaliśmy historię święta misia oraz poznaliśmy najsłynniejsze misie na świecie. Była to okazji do obejrzenia najpopularniejszych bajek z misiem w roli głównej.

Galeria

 

Dzień Życzliwości

21 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości.

Przez cały ten czas staraliśmy się być dla siebie mili.

Kulminacją była poczta życzliwości zorganizowana

przez panią Ewę Szymajdę wraz z klasą V.

 

 

Światowy Dzień Toalet

Z okazji „Światowego Dnia Toalet”, który jest obchodzony 21 listopada, dzieci poznały zasady korzystania z toalety i dowiedziały się jak utrzymać czystość w toaletach i łazienkach. Wspólnie ustaliły regulamin, który będzie obowiązywał w szkolnych łazienkach. Powstały oryginalne projekty desek sedesowych.

Galeria

 

Drogi do Niepodległości

Polska droga do niepodległości 1795r listopada 1918r.

16 listopada  w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej uczniowie Szkół z Gminy Sobótka wzięli udział  w Konkursie historyczno – polonistyczno –plastycznym
ph. „Drogi do Niepodległości”.
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z kl. VIII  – Klaudia Droszczak, Julia Hrycak, Olimpia Olankiewicz i Krzysztof Smoliński. W konkursie należało zaśpiewać  piosenkę patriotyczną , zaprezentować plakat , wykazać się wiedzą historyczną
i wziąć udział w grze miejskiej.
Spośród 9 drużyn , które zgłosiły się do konkursu nasi uczniowie zajęli 6 miejsce.  Gratulujemy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopad to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła odpowiedziała na apel organizacji Unicef i ubrała się na niebiesko. Królujący tego dnia kolor Blue symbolizował wsparcie dla Unicef-u oraz jego działań polegających na ochronie praw dziecka. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakie są nasze prawa, pamiętając, że mamy też obowiązki.

 

Warsztaty – klocki Linden

20 listopada uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z klasy I brali udział w warsztatach, podczas których poznali możliwości klocków Linden. Klocki Linden to klocki drewniane o jednakowym wyglądzie, dzięki temu stwarzają dzieciom możliwość kreatywnego myślenia. Uczą one umiejętności konstrukcyjnych oraz wyobraźni przestrzennej. Mamy w szkole klocki Maple, więc teraz, kiedy na dworze plucha, czas je wyciągnąć i do dzieła!

Galeria

 

Wycieczka do teatru

19 listopada uczniowie z klasy 0-III w godzinach porannych wyjechali do Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce na przedstawienie pt. „Titelitury”. Jest to historia oparta na motywach baśni Braci Grimm. Mimo, że nie dla wszystkich temat przedstawienia był jasny, to zachwycające kostiumy i efekty specjalne zrobiły swoje. Po południu uczniowie z klas IV-VIII wybrali się na „Przygody Sherlocka Holmesa”.

 

Warsztaty przyrodnicze

Dzięki uprzejmości panów z Dolnośląskich Parków Krajobrazowych mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych w szkole. Panowie opowiedzieli o wielu ciekawostkach z życia zwierząt, które nas otaczają. Mogliśmy zobaczyć je na filmie, usłyszeć ich głos, a nawet dotknąć, dzięki eksponatom, które przywieźli ze sobą.

Wrażenia były niesamowite.

Galeria

 

Wycieczka do pasieki

13 listopada uczniowie z klasy 0 oraz z klasy  I wybrali się na wycieczkę do pasieki pana Herbuta. Pszczelarz pokazał dzieciom ule, sprzęt potrzebny do produkcji miodu oraz narzędzia pszczelarskie. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących życia pszczół, kto słuchał ten wie, co pszczoły robią w ulu w zimie. Mogliśmy przymierzyć strój pszczelarza. Każdy na pamiątkę dostał woskową świeczkę. Przy okazji podziękowaliśmy panu Herbutowi za ufundowanie miodu dla zwycięzców konkursu na najładniejszy domek dla owadów.

Galeria

 

Wspólne Śpiewanie Hymnu

Punktualnie o 11:11 zebrani w holu szkoły zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Po „Mazurku Dąbrowskiego” odśpiewaliśmy jeszcze piosenki pt. „Legiony” oraz „11 listopada”, a na zakończenie hymn szkoły. Zapraszamy wszystkich 11 listopada do miasteczka harcerskiego, które będzie w Sobótce.

 

 

8 listopada jest dniem zdrowego śniadania. W naszej szkole to już tradycja, że uczniowie w klasach 0-III samodzielnie przygotowują zdrowe śniadanko. Okazuje się, że idzie to już coraz lepiej i dzieci prawie bez pomocy potrafią zrobić pyszne kanapki. Przez posiłkiem rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest śniadanie oraz jakie powinno ono być, by dostarczyć energii na cały dzień. Był to też czas na przypomnienie zasad

kulturalnego zachowania się przy stole.

Galeria 1

Galeria 2

 

 

Wyjazd do Sobótki na warsztaty z technik animacji

7 listopada uczniowie z klas I-III na zaproszenie Ślężańskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji wzięli udział w prezentacji na temat równych technik animacji. Tematyka bardzo adekwatna w związku z Dniem Postaci z Bajek, który obchodziliśmy. Podczas interaktywnej prezentacji poznaliśmy tajniki powstawania ulubionych bajek. Po tym mogliśmy obejrzeć kilka animacji, m.in. „Małpa w kąpieli”, która bardzo przypadła do gusty dzieciom. Przy okazji podziwialiśmy nowo otwarte Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce.

 

 

Święto Niepodległości

7 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez pana Tomasza Wyplera i panią Lidię Sączawę. Piękne piosenki patriotyczne oraz wiersze mogliśmy usłyszeć w wykonaniu uczniów klasy VIII oraz z kilku innych klas. Pani Małgorzata Wodnicka przygotowała uczniów z klasy VI do wykonania wiersza. Dzieci zaprezentowały się pięknie i są przygotowane do kulminacji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości,

które odbędą się w niedzielę.

Galeria

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopad to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkoły w dosłownym znaczeniu. Od rana na korytarzach można było spotkać postacie, które uciekły z jakiejś bajki. Niektóre były bardzo charakterystyczne i bez trudu można było odgadnąć kim są, z niektórymi był niewielki kłopot, bo, że pani Agnieszka była czarownicą, to każdy odgadł, ale z jakiej bajki uciekła, z tym już był problem. Kilka osób zrobiło większą zagadkę, np. Piotruś przebrany za fokę stworzył nam niezłą zagwozdkę. Przypomnieliśmy sobie ulubione bajki, rozwiązaliśmy trochę zagadek o bajkach i poznaliśmy morały niektórych znanych bajek. To był bardzo miły i wesoły dzień.

Galeria

 

 

Konkurs poezji patriotycznej

 

30 października uczniowie klas IV-VIII mogli sprawdzić swoje umiejętności recytatorskie podczas konkursu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nad przygotowaniem uroczystości czuwała pani Małgorzata Wodnicka. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Jury nagroziło Kasię Ostafińską, Alicję Longier, Bernarda Bergera, Wojtka Kujawiaka, Julię Hrycak, Ewę Droszczak, Krzysztofa Krajewskiego oraz Amelię Kelly.

Najpiękniejsze recytacje usłyszymy jeszcze podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.

Galeria

 

 

Konkurs na domek dla owadów

 

31 października został rozstrzygnięty konkurs na domki dla owadów. Organizatorem konkursu była pani Iwona Stankiewicz. Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali przepiękne prace. Dzięki temu owady pożyteczne, takie które zapylają rośliny będą miały schronienie. Wiosną domki będą rozlokowane na terenie szkoły.

W tym dniu również rozdano nagrody za konkurs fotograficzny oraz za bieg,

który odbył się w październiku.

Bardzo gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział.

Galeria

 

 

Konkurs zbiórki żołędzi

30 października został rozstrzygnięty konkurs na zbiórkę żołędzi. Przez kilka tygodni do wspólnej puli klasy zbierały żołędzie, które zostały przekazane dla Koła Łowieckiego. Koordynatorem akcji w szkole była pani Monika Szima-Efinowicz wraz z klasą VIII. Żołędzie będę wysypane jako pasy zaporowe dla dzików, po to by zapewnić im pożywienie w czasie zimy oraz ochronić pola rolników przed niszczeniem. Najwięcej żołędzi zebrała klasa I – 185,5 kg, co daje prawie 15,5 kg na jednego ucznia. II miejsce zajęła klasa V zbierając 140 kg czyli 7,77 kg na ucznia. III miejsce zajęła zerówka. Wspólnie udało nam się uzbierać 512 kg żołędzi.

Wygrana klasa wiosną w nagrodę pojedzie na przyrodniczą wycieczkę połączoną z piknikiem zorganizowanym przez leśniczych i myśliwych.

Galeria

 

 

Święto Dyni

 

29 października uczniowie z klas 0-III obchodzili Święto Dyni. Królował kolor pomarańczowy. Dowiedzieliśmy się o dyniach wielu ciekawych informacji, wiemy, że są bardzo zdrowe i warto je jeść. Uczniowie klasy I mieli okazję skosztować dyniowych babeczek przygotowanych przez mamę Olka. Z przyniesionych przez rodziców dyni (dla nas były jeszcze za ciężkie) stworzyliśmy różne stworki, najczęściej potworki. Był również czas na zabawę przy muzyce oraz zabawy sportowe.

Bardzo dziękujemy rodzicom za przytaszczenie takich dyń.

Galeria

 

 

Konkurs fotograficzny „Niebo nad Ślężą”

Konkurs fotograficzny „Niebo nad Ślężą” został rozstrzygnięty.

Wybór najlepszych prac nie był łatwy, bo poziom konkursu okazał się bardzo wysoki.

Jury w składzie:

Iwona Stankiewicz – nauczyciel przyrody,

Renata Barna-Cieciora – nauczyciel plastyki

oraz Marta Pacholec – Grzyb – nauczyciel informatyki

przyznało:

I miejsce dla Oliwii Baszak z klasy VIII oraz Kingi Stebnickiej z klasy VII

II miejsce dla Marii Grzelki z klasy IV oraz Leny Romańskiej z klasy I

III miejsce dla Hanny Poteralskiej z klasy II oraz Krzysztofa Smolińskiego z klasy VIII

wyróżniono również następujących uczniów:

Emilię Myślecką, Klaudię Droszczak, Ewę Droszczak,

Milenę Grudzińską, Adę Radzikowską oraz Judytę Żygadło.

Prace można podziwiać w holu szkoły.

Galeria

 

 

Zdolny Dolnoślązaczek

W dniu 15 października 2018 roku – zgodnie z regulaminem – 31 uczniów podjęło wyzwanie uczestnictwa w szkolnym etapie prestiżowego konkursu interdyscyplinarnego „Zdolny Ślązaczek”, który w całości obejmował trzy obszary wiedzy i umiejętności: język polski, matematykę oraz język angielski, ale w pierwszym dniu był sprawdzianem z języka polskiego.

Do zmagań polonistycznych zgłosiło udział 31 uczniów: 9 z klasy IV, 7 z klasy V, 4 z klasy VI, 5 z klasy VII oraz 6 z klasy VIII. Zadania konkursowe dla uczniów nie były łatwe, tym bardziej że na pierwszym etapie jednakowe dla wszystkich uczestników. Najlepiej wypadli uczniowie – co zrozumiałe – z klas VII i VIII. Najwyższy wynik uzyskała Julia Hrycak, uczennica klasy VIII, tuż za nią Katarzyna Ostafińska z klasy VII, a za nimi ex quo Michał Borowski z klasy VIII oraz Bernard Berger z klasy VII. Wyniki zostaną wysłane do Organizatora, który zdecyduje o tym, jaka ilość punktów daje uczniom „przepustkę” do drugiego – powiatowego – etapu Konkursu.

 

 

Wycieczka na Ślężę

20 października odbyła się wycieczka na Ślężę w ramach programu „Ślęża dla młodych odkrywców. Program edukacyjno-profilaktyczny”. Uczniowie podczas wycieczki rozwijali postawy prospołeczne: szacunek, akceptację dla drugiego człowieka, współpracę i współdziałanie; kształtowali postawę szacunku dla przyrody i świadomości ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Ślężańskiego Parku Krajobrazowego; poznali możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego w oparciu o walory przyrodniczo – kulturowe Masywu Ślęży; odkrywali, pod okiem przewodnika sudeckiego tajemnice Ślęży i miejscowości położonych na terenie Gminy Sobótka. W wycieczce uczestniczyło sześcioro uczniów (pozostałych chyba wystraszyła pogoda :)). Opiekunami były panie Iwona Stankiewicz i Marta Pacholec-Grzyb i pan Przemysław Grygiel.

Galeria

 

 

Harcerskie lekcje historii

15 października harcerze opowiedzieli o swojej pasji i  przeprowadzili

w naszej szkole lekcje historii.

Klasy IV-VI miały okazję dowiedzieć się o Orlętach Lwowskich,

klasy VII i VIII uczyły się na temat walki Plaków o niepodległość na świecie do 1920,

najmłodsze dzieci poznały postać Józefa Piłsudskiego.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na Rynku w Sobótce podczas obchodów

Święta Niepodległości, na które dostaliśmy zaproszenie.

 

 

Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Świątnikach

w widowisku teatralnym o tematyce profilaktycznej

W czwartek, czyli dziesiątego października bieżącego roku, razem z uczniami klas – od czwartej do ósmej – byliśmy w teatrze na spektaklu, który mówił o braku tolerancji, ksenofobii i kłamstwie. 

         Na wycieczkę ruszyliśmy ze szkoły po czwartej lekcji. Na miejsce dojechaliśmy autokarem nadspodziewanie szybko, ponieważ czas upływał w miłej atmosferze rozmów z koleżankami i kolegami siedzącymi obok. Gdy byliśmy już na miejscu, pani Ewa (wychowawczyni klasy szóstej) udała się po bilety, podczas gdy my ustawiliśmy się klasami przed budynkiem teatru i czekaliśmy na początek spektaklu. Zaskoczyło mnie, ponieważ  przypuszczałam, że sala widowiskowa będzie duża, lecz bardzo się myliłam: okazało się, że spektakl mamy oglądać w warunkach prawdziwie kameralnych.

Przedstawienie oceniam jako ciekawe, pouczające, a miejscami naprawdę bardzo śmieszne. Występowało czterech aktorów, którzy wcielali się w role głównych bohaterów: nauczycielki, rodziców i uczniów: dwóch dziewczyn i dwóch chłopaków, z których jeden prawie cały występ miał na głowie maskę  bohatera filmu pt. „Star Wars. Gwiezdne Wojny”. Spektakl przypominał o szkodliwości oceniania zachowań po pozorach i skutkach kłamstwa; podejmował problem kulturalnego zachowania uczniów w szkole i pokazywał relacje między nauczycielami a rodzicami uczniów.

Po wycieczce podjechaliśmy przed szkołę, a tam przesiedliśmy się do drugiego autobusu, którym wyruszyliśmy w kierunku swoich domów.

          Przedstawienie bardzo mi się podobało. Przypomniało nam o tym, że nie warto kłamać. Zawsze lepsza jest prawda, choćby bolesna, niż najpiękniejsze kłamstwo…

tekst: Kinga Stebnicka kl. VII

Korekta: Małgorzata Wodnicka, nauczyciel języka polskiego

 

 

Pasowanie

Uczniowie klasy I od 12 października są pełnoprawnymi członkami społeczności Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Dzięki zwierzątkom (w te role wcielili się rodzice) otrzymali cechy „super ucznia”: mądrość, wytrwałość, cierpliwość, pracowitość, sumienność, przyjaźń, dobry humor do zabawy i odwagę. Teraz muszą tylko z nich skorzystać i wystartować na drodze edukacji, która będzie trwała przynajmniej 11 lat. Dzieci zaprezentowały się wspaniale i na zakończenie otrzymały świetne upominki od rodziców – gry oraz słodycze, od pani Iwony Stankiewicz i Marty Pacholec-Grzyb – horoskop drzewny, a od Kopalni w Nasławicach – sprzęt sportowy: skakanki, hula-hop i piłki. Wcześniej dzieci posadziły pamiątkowe drzewo (tulipanowca), jeśli się przyjmie będzie wspaniałą ozdobą naszego terenu. Maluchom gratulujemy. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie pięknej uroczystości.

Galeria

 

Dzień Nauczyciela

12 października po uroczystości pasowania odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w codzienną pracę. Nauczyciele podziękowali pani Dyrektor za wieloletnią pracę na rzecz szkoły, zwłaszcza, że w tym roku przypada jubileusz. Po zakończonej uroczystości nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez rodziców klasy I. Cieszymy się, że praca nauczycieli jest ceniona przez uczniów, o czym świadczą złożone w ten dzień życzenia oraz podarowane kwiaty. Miło jest usłyszeć, że nauczyciel to „najmądrzejszy człowiek na świecie”.

Galeria

 

Wyjazd na przedstawienie „Różnorodność krajów Europy”

Uczniowie klas 0-III 5 października wyjechali do sali teatralnej Radia Wrocław na przedstawienie „Różnorodność kultur Europy”. Przedstawienie zachwyciło poziomem artystycznym. Było chyba wszystko, co jest potrzebne w nowoczesnym przedstawieniu: iluminacje świetlne, pokazy multimedialne, wspaniała gra aktorska, dobry scenariusz, kontakt z publicznością, występy na scenie, duża wartość edukacyjna oraz świetny morał. Lenka z klasy I miała możliwość na chwilę wcielić się w aktora i została zaproszona na scenę. Był nawet potwór, który zasiał przestrach w wielu dzieciach (dobrze, emocje są ważne). Przedstawienie stanowiło okazję do poznania elementów kultur kilku krajów Europy.

Po zakończonym przedstawieniu przeszliśmy do Parku Południowego we Wrocławiu

i skorzystaliśmy ze wspaniałego placu zabaw. Czas niestety minął szybko i rozśpiewanym autobusem wróciliśmy do szkoły. 

Galeria

 

 

Dzień Papryki

Corocznie przybliżamy uczniom właściwości zdrowotne jakiegoś warzywa. W tym roku była to papryka. Okazuje się, że jest to wspaniałe warzywo, które sprzyja zachowaniu młodości

i zgrabnej sylwetki, a znajdująca się w niej witamina C przewyższa ilością nawet cytryny. Mogliśmy tego dnia oglądać papryki, wąchać je i smakować. Nie zabrakło oczywiście papryczek chilli. Doznania będą niezapomniane, najlepiej było dobrze, potem palił język, następnie usta. Niektórzy zarzekali się, że już nigdy więcej nie wezmą chilli do ust, ale wielu zrobiło to jeszcze tego samego dnia.Więcej informacji na temat papryki można poczytać

w holu szkoły na wystawie przygotowanej przez panią Iwonę Stankiewicz.

 

 

Wzorowa łazienka

Nasza szkoła bierze udział w konkursie Domestos „Wzorowa łazienka”. Bardzo prosimy

o oddanie głosu na galerię Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Oddanie głosu niestety nie jest proste. Należy wejść na stronę Wzorowa Łazienka, następnie odszukać Świątniki wpisując nazwę miejscowości. Kolejnym krokiem jest oddanie głosu i wpisanie adresu e-mail. Na adres przychodzi potwierdzenie głosu i kod, który trzeba wpisać na stornie konkursu.

Można zdobyć aż 20 punktów za rejestrację paragonu. Jest to pracochłonne, dlatego zachęcamy żeby do nas przynosić paragony, na których są produkty domestos, a my je będziemy rejestrowali. Paragony można przynosić do pani Ewy Szymajdy,

Agnieszki Białeckiej oraz Agnieszki Pieluszyńskiej.

Trochę tego jest, ale dzięki zaangażowaniu życzliwych osób,

dzieciaki mogą mieć ładne łazienki w szkole. Prosimy o głosy.

 

 

Dzień Chłopaka

Najpierw, 26 września 2018 r. klasy IV-VIII,

a następnie 28 września klasy 0-III obchodziły Dzień Chłopaka.

Z chłopakami żyje się bardzo trudno, ale bez nich chyba jeszcze gorzej.
Dlatego warto świętować ich dzień przynajmniej ten raz w roku.

Chłopcy byli bardzo zadowoleni z upominków, które otrzymali.

Oby takie humory dopisywały im przez cały czas.

Galeria

 

 

Dzień głośnego czytania

 

28 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania zorganizowany przez panią Elżbietę Tkacz. Dorośli czytali dzieciom przygody grupy zwierzątek znanych dzieciom jako Słodziaki. Naszym najmłodszym uczniom tego dnia Słodziaki towarzyszyły także podczas lekcji. Rodzice wspaniale wywiązali się z zadania, teraz czas na dzieci. Zadaniem klasy I jest narysować przygodę Słodziaków, klasy II stworzyć komiks, a klasy III napisać opowiadanie.

Pamiętajmy, czytajmy – codziennie!

Galeria

 

 

Spotkanie z leśnikiem

25 września uczniowie z klas V, I, III i z zerówki mogli uczestniczyć w spotkaniu z panem Szczepanem – leśnikiem. Znawca fauny i flory leśnej w interesujący sposób scharakteryzował drzewa leśne. Teraz plansze będą wyeksponowane na korytarzu żeby można było tę wiedzę utrwalać. Potem dla chętnych będzie zorganizowany konkurs znajomości drzew.

Dziękujemy pani Iwonie Stankiewicz za zorganizowanie spotkania.  

 

 

Spotkanie z policjantem

24 września odwiedził naszą szkołę pan policjant. To już zresztą tradycja. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom z klas 0-VIII podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze i w domu oraz w internecie. Oczywiście była to okazja do powtórki numerów alarmowych. Niby wszystko wiemy, ale bezpieczeństwo to ważna sprawa, więc ostrożności nigdy za wiele.

 

 

Wycieczka na Ślężę

19 września uczniowie z klas 0-III wybrali się na Ślężę żeby zdobyć odznakę turysty w programie Sprawny Dolnoślązaczek. Pogoda dopisała, humor również, okazało się, że kondycja była też całkiem niezła, dzięki temu udało się zdobyć szczyt w całkiem niezłym czasie, wejść na wieżę widokową i dość sprawnie zejść. Na Przełęczy Tąpadła czekało na nas ognisko przygotowane przez pana Daniela Leję i pyszne ciasto upieczone przez panią Martę Leję. Ogromnym wsparciem była pomoc rodziców: pań Aliny Piotrowskiej – Sawickiej, Janiny Foltyn, Małgorzaty Firlit, Doroty Droszczak, Marty Leja oraz panów Tomasza Borowskiego, Roberta Szwed i Daniela Leja. Serdecznie dziękujemy. Uczniom gratulujemy zdobycia szczytu, zwłaszcza, że wielu zrobiło to po raz pierwszy.

Galeria

 

 

Spotkanie z doradcą zawodowym

W dniu 18 września 2018 roku klasy VII i VIII miały zajęcia z panią Sylwią Pękala doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej we Wrocławiu.  Na zajęciach uczniowie poznali ścieżki kształcenia po szkole podstawowej. Podczas  zajęć warsztatowych uczniowie mieli napisać o sobie , o swoich słabych i mocnych stronach i tu niektórzy długo myśleli.  Na zajęciach było wiele pytań odnośnie  wyboru szkoły i  zawodu.

Anna Orzeszek Kamińska

 

 

Spotkanie Miłośników Ziemi Kresowej

W dniach 15-16 września w Świątnikach, już po raz 8, odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej. Mieliśmy okazję gościć wielu sympatyków Kresów z całego świata. Uczniowie naszej szkoły przygotowali koncert piosenek patriotycznych, przeplatany wierszami. Do występów uczniów przygotowała pani Lidia Sączawa. W galerii można zobaczyć zdjęcia z występu, jak również posłuchać dwóch piosenek. W uroczystościach odsłonięcia pomnika ku czci poległych na kresach księży, braci zakonnych oraz zakonnic wziął udział poczet sztandarowy pod wodzą pani Marty Pacholec Grzyb.

Już zostało zapowiedziane kolejne spotkanie, cieszymy się,

że możemy mieć udział w tym wydarzeniu.

Galeria

 

 

Dzień Kropki w zerówce

14 września obchodziliśmy w zerówce Międzynarodowy Dzień Kropki.
Dzieci oglądały film o dziewczynce Vashti – dowiedziały się, że każdy
nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.
Wykonały kropkowe zadania i stworzyły galerię kropkowych prac.
(A. Białecka)
 
 

Święto Pieczonego Ziemniaka

12 września klasy 0-III wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka

zorganizowanym przez wychowawczynie.

Zaczęliśmy od wycieczki na pole, żeby zobaczyć z bliska

jak się „zdobywa” ziemniaki, z których potem można zrobić pyszne frytki.

Zbieranie ziemniaków okazało się ciężką pracą i wielu miało dosyć już po kilku minutach. Udało się jednak zebrać wszystkie wykopanie kartofelki.

Największą frajdą była przejażdżka po polu na przyczepce.

Każde z dzieci miało możliwość zebrania ziemniaków dla siebie za obiadek.

Potem tradycyjnie upiekliśmy ziemniaki w ognisku, a przy okazji kiełbaskę.

Bardzo dziękujemy panu Józefowi Mierzwiakowi za pomoc w organizacji tego dnia.

Galeria

 

 

Narodowe czytanie

To już siódma edycja akcji „Narodowe Czytanie”.

W tym roku było to „PrzedwiośnieStefana Żeromskiego.

Chętni uczniowie z klasy IV-VIII wraz z wychowawcami

oraz panią Małgorzatą Wodnicką przygotowali fragmenty tego utworu.

Pisarz w lekturze ukazuje bilans pierwszych lat niepodległej Polski,

pokazując to co dobre, ale wytyka jednocześnie błędy.

Lektura jak najbardziej wprowadza w tematykę tego wszystkiego,

o czym będziemy wspominać blisko Święta Niepodległości

w setną rocznicę jej odzyskania.

Galeria

 

 

Testowanie Ozobota

Klasy 0-III przystąpiły do projektu organizowanego przez Edu Sense

„Uczymy dzieci programować”.

W ramach tego projektu dzieci będą uczyły się kodowania poleceń dla robota. 

Najpierw będą to proste kody na kartce papieru stworzone za pomocą flamastrów,

a potem wykorzystamy specjalne puzzle i tablety. 

Wydaje się łatwe, ale potem wszystko się komplikuje.

Rysowanie drogi robota i kodowanie prostych ruchów

zamienia się w rozwiązywanie problemów.

To, co po pierwszych zajęciach wydaje się najtrudniejsze to staranność

oraz konieczność pracy zespołowej.

Pierwsze koty za płoty, teraz będzie coraz lepiej.

Dzieci były zachwycone robotami i tym, że w tak prosty sposób,

to one decydują o tym, gdzie robot idzie i co robi.

Galeria

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019.

Jest to kolejny rok wielu zmian w naszej szkole.

Po raz pierwszy od wielu lat naukę rozpoczęła u nas klas 8,

która pod koniec roku szkolnego będzie zdawała egzamin uprawniający

do rozpoczęcia nauki w liceum.

Mamy nowych nauczycieli: z plastyki, techniki, EDB i WOS-u.

Mamy również nowego księdza, który poprowadzi katechezę w klasach IV-VIII.

Już za kilka tygodni zostaną oddane do użytku szkoły pomieszczenia na piętrze.

Co tam będzie? Zobaczycie później.

Szkoła wzbogaciła się o dwie nowe tablice multimedialne.

Mamy również nowe twarze w gronie uczniów. Miło nam jest ich powitać.

Pani dyrektor obchodzi jubileusz 35 lecia pracy dydaktycznej, to zaszczyt,

że tak doświadczony pedagog prowadzi naszą szkołę. Dziękujemy i gratulujemy.

To do startu…gotowi…START!!!!!

Galeria

List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców i Opiekunów Uczniów _2018.08.29 

Poradnik Rady Rodziców. Kompetencje i zasady działania