Zakończenie klasy VIII

8 czerwca odbyło się zakończenie edukacji w szkole podstawowej uczniów z klasy VIII. Pierwszy raz po wielu, wielu latach to właśnie ósmoklasiści opuszczali mury naszej poczciwej “podstawówki”. Wspólnie z wychowawczynią, panią Ela Tkacz, w piękny sposób pożegnali nauczycieli i pozostałych pracowników obsługi dziękując za wszystko. Kulminacją uroczystości było piękne zatańczenie poloneza w choreografii pani Joanny Szukały. Pewnie byłyby już łzy, ale klasa VII przełamała chwile wzruszenia i przypomniała absolwentom te radosne chwile w Szkole w Światnikach. Trudno uwierzyć, że od września już niektórych uczniów nie będzie,

ale przecież “coś się kończy, a coś zaczyna”.

 

Galeria

 

7 Ślężański Bieg Młodzieżowy

19 czerwca zakończył się rok szkolny. W godzinach rannych odebraliśmy świadectwa i się rozstaliśmy rozpoczynając wakacje. Kilka godzin później spotkaliśmy się jednak ponownie na 7 Ślężańskim Biegu Młodzieżowym. Pasja biegania w naszej szkole jest ogromna. Dlatego chyba nikogo nie zdziwił fakt, że zostaliśmy po raz szósty zdobywcami Pucharu Burmistrza. Do tego nasi uczniowie odnieśli kilka indywidualnych sukcesów: Piotrek Gronowski, Alena Neubert, Kuba Ostolski,  Antek Pietrasik. Nasze dzieciaki są niesamowite, wszystkie z uśmiechem na twarzy wbiegały na metę i otrzymały piękny pamiątkowy medal.

Gratulacje dla wszystkich.

Galeria

(autorzy zdjęć Krzysztof Tatrocki i Weronika Grzelka)

 

 

Krzyś Myślecki mistrzem wyobraźni

W maju w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce odbył się Międzypowiatowy Konkurs Literacki. Podczas tego konkursu uczniowie “na żywo” pisali prace literackie na określony temat. Krzyś z klasy VIII ponownie podkreślił swój talent pisarski. Zdobył tam aż dwie nagrody. Zajął bezkonkurencyjnie I miejsce, ale zdobył również tytuł Mistrza Wyobraźni – nagrodę przyznawaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka. Czekamy z niecierpliwością na rozwój kariery pisarskiej. O Krzysiu będzie można też przeczytać w najnowszym numerze Świata Sobótki.

 

Spotkanie z policjantem

Jak co roku przed wakacjami naszą szkołę odwiedził pan policjant. Opowiedział uczniom o tym jak się zachowywać żeby wakacje były bezpieczne. Poruszał tematy związane z bezpieczeństwem na drodze, w domu, w internecie, nad wodą. Nie obyło się bez szczególnych wskazań jak się zachowywać w kontaktach z obcymi. Po tym spotkaniu obejrzeliśmy film “Gadki”, podsumowujący to, o czym powiedział policjant.

 

Karta rowerowa

Dnia 14.06.2019r. w naszej szkole odbył się egzamin na Kartę Rowerową. Do pierwszej części przystąpiło 19 osób z klasy IV i V. Do drugiej praktycznej części możliwość już miały tylko 3 osoby. Uczniowie, którzy dostali pozytywny wynik egzaminu to: Jagoda Ordecha klasa IV,  Julia Piechura klasa V i Michał Kotwica klasa V. Pani Marcie Pacholec – Grzyb bardzo dziękujemy za przeprowadzenie egzaminu.

 

Konkurs ortograficzny i kaligraficzny

Wszyscy uczniowie klas I-III mięli okazję sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.

W maju odbył się konkurs ortograficzny. Dzieci pisały testy dostosowane do wieku, na podstawie których wyłoniono mistrzów ortografii. 

I miejsce zdobyli:

Piotr Gronowski, Jakub Gala, Justyna Palutkiewicz.

II miejsce:

Wioletta Ungurian, Jagoda Stebnicka, Hanna Sosnowska.

III miejsce:

Laura Lewandowska, Adam Gałązka, Joanna Smolińska.

Konkurs wyłonił dzieci, które najładniej piszą.

Mistrzami kaligrafii są:

Aleksandra Firlit, Maja Meusz oraz Gabriela Kuczmarz.

Tradycyjnie w tym konkursie nagrodami były specjalnie wykonane na tę okazję medale.

 

 

Konkurs „the Big Challenge”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bardzo prestiżowym konkursie z języka angielskiego. Był to konkurs międzynarodowy. Z Polski wzięło w nim udział 646 szkół, w tym nasza. Uczniowie konkurowali między sobą na poziomie klas. Uczniowie naszej szkoły wypadli bardzo dobrze. Najlepszy wynik ze wszystkich uczniów uzyskał Michał Kotwica z klasy 5, było to 269,25 pkt II miejsce na poziomie szkoły uzyskała Magdalena Mierzwiak z klasy 7 z wynikiem 263,75 pkt, a III Oskar Ordecha z klasy 7 zdobywając 247,50 pkt. Na uwagę zasługuje wynik uczniów klasy VII, którzy na swoim poziomie wypadli powyżej średniej województwa oraz kraju. Koordynatorem konkursu była nauczycielka języka angielskiego pani Anna Kasperska. Gratulujemy sukcesów i cieszymy się, że uczniowie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że posługiwanie się językiem obcym jest bardzo istotne. 

 

Bieg na orientację

6 czerwca wzięliśmy udział w V Mistrzostwach Aglomeracji Wrocławskiej „Orientuj się” w biegach na orientację. Zawody odbyły się na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z kl.IV: Ewa Droszczak, Oktawian Biel, Krzyś Krajewski, Fabian Pawlina; kl.V: Ola Grygiel, Jessica Ostolska, Julia Piechura, Igor Baszak, Franek Gronowski, Antek Krupa, Juljan Neubert; kl.VI: Kuba Ostolski; kl.VII: Judyta Żygadło; kl.VIII: Oskar Romański, Krzysztof Smoliński. Zadaniem zawodnika było odszukanie po kolei wszystkich punktów, które ma oznaczone na mapie. Ten kto zrobi to w najkrótszym czasie – wygrywa. Oprócz mapy zawodnik mógł korzystać jeszcze z kompasu. Odnalezienie punktu potwierdzane było elektronicznym czipem. Jak się później okazało, nie było to takie proste. Od zawodników bieg ten wymagał wytrzymałości, siły, szybkości, a przy tym koncentracji, szybkiego podejmowania decyzji. Uczniowie startowali w różnych kategoriach wiekowych MK-4, MK-5, MK-6, MK-7-8. Najlepszy wynik uzyskała Ewa Droszczak zajmując wysokie 4 miejsce w zawodach. Wszystkim zawodnikom gratulujemy!!!

Dziękujemy Paniom Asiom, Pani Joannie Szukała i Joannie Neubert

za to, że były z nami, opiekowały się nami, fotografowały nas, wspierały i motywowały.

Galeria

 

 

Warsztaty w Borzygniewie

Dnia 05.06.2019 roku klasy: IV, V,VI uczestniczyły w wycieczce do Borzygniewu. W pierwszej części były warsztaty o: zwierzętach nocnych, takich jak: nietoperze, sowy, bobry i popielice. W drugiej części poszliśmy nad zalew gdzie Pan opowiadał ciekawe informacje, a my mogliśmy podziwiać piękny krajobraz. Trzecia część to było ognisko przy którym mogliśmy upiec sobie kiełbaski lub chleb i miło spędzić czas ze znajomymi podczas zabaw na świeżym powietrzu. Na zakończenie pomimo naszego różnego zachowania dostaliśmy prezenty. Bardzo dziękujemy pani Iwonce Stankiewicz za możliwość uczestnictwa w tych warsztatach.

(tekst klasa IV)

Galeria

 

 

Przegląd Piosenki Przedszkolnej

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na coroczny Przegląd Piosenki Przedszkolnej, który w tym roku odbył się w Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce. Całą klasą wyśpiewali „Piosenkę młodych odkrywców”. Dodatkowo swoje talenty wokalne zaprezentowali: Aleksandra Kujawiak i Janek Rewucki  – „Kulfon, co z Ciebie wyrośnie?”, Alexander Kelly – „Ogórek wąsaty” oraz Paweł Szwed – „Na Wyspach Bergamutach”. Wszystkie występy  zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

 

Konkurs „Ptaki – Cudaki”

Wiosna w pełni. Ptaki ćwierkają przez całe dnie, zwłaszcza wcześnie rano. Taką ptasią tematykę postanowiliśmy przenieść w mury naszej szkoły. Pani Izabela Hałuszko oraz Agnieszka Białecka zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Ptaki -cudaki”. Uczniowie z klas młodszych mieli za zadanie przygotować „Ptaka – cudaka” w dowolnej formie. Pomysły można podziwiać w galerii. Bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom,

bo spisali się świetnie i zasłużyli na nagrody, a byli to: 

Maja Meusz, Jakub Feluś, Kacper Palewicz, Alexander Wetherall, Laura Lewandowska,

Alicja Foltyn, Aleksandra Firlit, Wiktoria Sawicka, Wioletta Ungurian,

Damian Sawicki, Martyna Sosnowska, Jan Rewucki, Jan Lisowski, Alexander Kelly.

Galeria

 

Spotkanie z ziołami

04 czerwca do naszej szkoły przyjechała pani Anna Puchała, która jest specjalistą od ziół. Pani Ania opowiedziała uczniom o zastosowaniu polskich i nie tylko polskich ziół. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i teraz wiemy jak możemy się leczyć bez lekarstw. Dzięki licznym eksponatom mogliśmy wąchać i smakować zioła.

Bardzo dziękujemy za lekcję zielarstwa.

Galeria

 

 

Dzień Dziecka w Sobótce

3 czerwca dzieci z klasy I i II zostali zaproszeni na Schronisko pod Wieżycą żeby świętować Dzień Dziecka wspólnie z uczniami z innych szkół. Na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji, m.in. konkurencje zręcznościowe, zjazd pontonem, warsztaty plastyczne, zabawy na pajączku oraz słodkie upominki. Bawiliśmy się znakomicie, a czas upłynął bardzo szybko. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, a SztukaElli za świetną organizację oraz Ślężańskiemu Ośrodkowi Kultury za zaproszenie.

Galeria

 

 

Mam talent

30 maja uczniowie naszej szkoły przedstawili swoje talenty. Mimo stresu wszyscy zaprezentowali się pięknie. Widać, że po zajęciach szkolnych dzieci rozwijają swoje pasje. Nie zabrakło piosenkarzy, muzyków, sportowców, tancerzy, plastyków. Był też stolarz i magik. Podziwiamy wszystkie te talenty, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni. Bardzo dziękujemy sponsorom tej uroczystości: Państwu Szwed, Państwu Sawickim, Państwo Kołt, Państwu Smolińskim, Pani Sosnowskiej. 

Galeria

 

Spotkanie z podróżnikiem

„Podróże to jest coś co człowieka inspiruje,

dzięki czemu człowiek poznaje nie tylko świat, ale i samego siebie”.

W ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi 14 maja 2019r.,

 naszą szkołę odwiedził człowiek z pasją – Pan Tomasz Dzielnicki – 

podróżnik i kolekcjoner minerałów, a przede wszystkim mieszkaniec Sobótki.

 Pan Tomasz z wielkim entuzjazmem opowiedział uczniom kl. IV-VIII

o swojej podróży z przyjaciółmi, która wiodła  przez stolicę Nepalu Katmandu

do podnóża Himalajów. Uczestnicy wyprawy  odwiedzili takie miejscowości jak: Arugat, Jagat, Lho.

Wyprawa trwała ponad 3 tygodnie i zakończyła się w miasteczku Jomson.  

Pan Tomasz poznał  zwyczaje mieszkańców, ich kulturę i  piękno przyrody.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści naszego gościa,

który opowiadał o tym co widział i czego się dowiedział podczas podróży.

Nam się bardzo podobało i mamy nadzieję , że Pan Tomasz do nas jeszcze wróci,

aby podzielić się wrażeniami z kolejnych wypraw. Zapraszamy.

Galeria

 

 

Szkoła rozczytana

21 maja w naszej szkole zorganizowany został piknik z książką,

promujący czytelnictwo wśród  dzieci i młodzieży.   

W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami wyszli na podwórko szkolne aby w pięknej zielonej scenerii oddać się lekturze. Na kocykach, karimatach i pufach dzieci czytały swoje ulubione książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej,  która w tym dniu przeniosła swój księgozbiór  na zielona trawkę. Oprócz książek uczniowie wzięli ze sobą także drobne przekąski i smakołyki, które umilały im czytanie.  

Miejmy nadzieję, że od tej pory książki  będą  się kojarzyły naszym  uczniom,

nie tylko ze szkolnym obowiązkiem ale przede wszystkim z relaksem i przyjemnością.

Galeria

 

 

Dogoterapia

17 maja mieliśmy okazję poznać psa pasterskiego. Pani dogoterapeutka opowiedziała nam o charakterystyce takiego psa i pokazała w jaki sposób się on zachowuje. Mogliśmy się pobawić z pieskiem. Najbardziej podobała nam się zabawa w chowanego. My się ukrywaliśmy, a pies nas musiał szukać, nie miał z tym problemu. Teraz wiemy, jak to jest, że psy są w stanie odnaleźć zaginionego człowieka. Przy okazji przypomnieliśmy sobie postawy obronne, które należy przyjąć przy ataku groźnego psa. 

Mamy nadzieję, że takie zajęcia będą częściej. 

Galeria

 

 

Koszykówka – zawody

15 maja chłopcy z klas VI wzięli udział w VIII Mistrzostwach Aglomeracji Wrocławskiej w Koszykówce. Naszą drużynę reprezentowali w składzie: J.Baszak, M.Herbut, M.Longier, F.Małek, J.Ostolski, W.Ostafiński, A.Polasiak. W turnieju wzięły udział 4 drużyny. Poszczególne mecze składały się z czterech kwart, a każda z nich trwała 5 minut. Mecze były bardzo wyrównane, „walczyli jak lwy” ostatecznie zajmując II  miejsce w turnieju. Kibicowały im koleżanki z kl.VI A.Kelly i A.Radzikowska. Nagrodę – książkę dla najlepszego zawodnika w naszej drużynie otrzymał Marcin Herbut.

Galeria

 

 

Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia uczniowie z klasy II i III przygotowani przez panie Izabelę Hałuszko oraz Katarzynę Stachowską zaprezentowali wiersze o tematyce związanej z ojczyzną. Mimo tylko kilku dni na przygotowanie dzieci poradziły sobie świetnie. Pan Tomasz Wypler – nauczyciel historii – zapoznał uczniów z tym, w jaki sposób doszło do uchwalenia tak ważnego dokumentu dla naszego kraju, jakim jest Konstytucja. Całość została dopełniona przez odśpiewanie wszystkich zwrotek Hymnu Narodowego. Pamiętamy, że jesteśmy Polakami.

Galeria

 

 

Wyjazd na Festiwal O!PLA

3 kwietnia 2019 r. uczniowie z klas 0-III pojechali do Sobótki na Festiwal Animacji O!PLA. Najpierw dzieci mogły się wyhasać na stadionie. Pomysłów nie brakowało: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, biegi. Każdy wybrał coś dla siebie. Czas szybko zleciał i pieszo przeszliśmy do Domu Kultury. Dla wielu było to bardzo daleko. W Ślężańskim Ośrodku Kultury Słowiańskiej braliśmy udział w projekcji kilku filmów animowanych, które brały udział w konkursie na najlepszy film. To my, widzowie, byliśmy jury konkursu. Mogliśmy zagłosować na najciekawszą animację.

Okazało się, że gusty mamy bardzo różne.

Trzymamy kciuki za to, żeby nasze typy zwyciężyły w całej Polsce.

 

Pasowanie na czytelnika

2 kwietnia uczniowie klasy I oficjalnie zostali czytelnikami Biblioteki Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Dzieci przygotowane przez panią Elżbietę Tkacz i Agnieszkę Pieluszyńską przedstawiły wiersze i piosenki związane z ochroną środowiska i promocją czytelnictwa. Uczniowie przygotowali kodeks czytelnika, żeby pamiętać o tym, jak dbać o książki. Gościem specjalnym była Pani Marzena Tomaszczak. Elementy dekoracji przygotowała pani Magda Pachar. Nad całością czuwała Pani Elzbieta Tkacz, nasza „Pani Bajka”, czyli szefowa szkolnej biblioteki. Dzieci spisały się na medal i otrzymały karty biblioteczne. Dziękujemy wszystkim za obecność, cieszymy się szczególnie z tak licznie przybyłych rodziców.

Galeria

 

 

„Woda a klimat”- spotkanie z geologiem

28 marca naszą szkołę odwiedził bardzo ciekawy człowiek, Pan Radosław Puchała, który jest geologiem. Dowiedzieliśmy się czym jest efekt cieplarniany i jakie są jego skutki. Udaliśmy się także w podróż do przyszłości, aby zobaczyć konsekwencje zmian klimatycznych. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, pomimo tego, że byliśmy bardzo zdziwieni tym, co dzieje się z naszą planetą. Pamiętajmy, każdy z nas ma wpływ na klimat. Możemy pomoc Ziemi po przez małe rzeczy, np.: zakręcanie wody podczas mycia zębów, czy zmianie żarówek na energooszczędne.

Olimpia, Klaudia, Krzysztof 

 

 

Dzień Gofra

25 marca jest Międzynarodowym Dniem Gofra.

Nie sposób nie świętować tak słodkiego święta.

Uczniowie z klas 0-III przygotowali pyszne i bardzooooo słodkie gofry.

Nie zabrakło na nich bitej śmietany, nutelli, dżemu, cukru pudru i owoców.

Było pysznie. Takie święto zagości już chyba na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.

Galeria

 

 

Strefa Kibica

23 marca ulicami naszej gminy przebiegło około 4500 osób podczas Półmaratonu Ślężańskiego. Uczniowie i rodzice wraz paniami Elą, Ewą oraz Lidką stworzyli w Będkowicach Strefę Kibica.

Dali oni czadu zagrzewając biegaczy na pierwszych kilometrach biegu, o czym mogły się przekonać nasze nauczycielki biegnące w półmaratonie – pani Iwona Stankiewicz i Agnieszka Pieluszyńska. 

Na pochwałę zasługują również nasi uczniowie,

którzy przez kilka dni pracowali przy organizacji biegu w ramach wolontariatu:

Bernard Berger, Leon, Juljan i Alena Neubert.

Galeria

 

 

Majsterkowo Castorama

Dnia 19 marca 2019 roku uczniowie  klas  VI i VII wzięli udział w warsztatach Majsterkowo  w Castoramie we Wrocławiu. Celem zajęć było rozbudzanie w uczniach pasji do majsterkowania,

rozwijanie umiejętności manualnych.

Nasi uczniowie po okiem specjalistów wykonali samodzielnie różne przedmioty: karmniki, stojaki na kubki, kołyski, samoloty i skrzynki na kwiaty.  Z przygotowanych drewnianych elementów w ciągu godziny powstały piękne prace, które uczniowie mogli zabrać do domu.  

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Galeria

 

 

Wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim „Młodzi piszą”

Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIII Krzyś Myślecki zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie literackim pt. „Młodzi piszą”.

Konkurs swoim patronatem objęło wydawnictwo Operon.

W konkursie mogli brać udział uczniowie z klasy VII i VIII SP, Gimnazjum oraz z Liceum. Krzyś podczas zajęć dodatkowych z panią Agnieszką Pieluszyńską oraz podczas pracy w domu stworzył krótkie opowiadanie, które zostało przesłane na konkurs. Jury konkursu doceniło kunszt pisarski Krzysia. Jego wymowny przekaz, ciekawe przenośnie oraz znajomość młodzieżowej nomenklatury i chwytające za serce zakończenie nie pozostały bez echa.

Na 678 prac prozatorskich przesłanych na konkurs z całej Polski

to Krzyś z naszej szkoły zdobył wyróżnienie.

Warto zapoznać z tekstem i trochę potem pomyśleć.

Wielkie gratulacje!!!

Kariera pisarska Krzysia nabiera tempa.

Opowiadanie Krzysia

 

 

Otrzęsiny klasy IV i Dzień Wiosny

21 marca nie poszliśmy na wagary. Pierwszy Dzień Wiosny świętowaliśmy w szkole. Tradycyjnie spaliliśmy przygotowane wcześniej Marzanny. Wcześniej egzaminowi na starszaków zostali poddani uczniowie klasy IV. Było trochę stresu, ale pani Ewa Szymajda z uczniami klasy VI, którzy przygotowywali uroczystość zdecydowali, że czwartoklasiści mogą uzyskać miano uczniów klas starszych.

Galeria

 

Basen

W tym roku ponownie udało się, że uczniowie z klasy I systematycznie jeżdżą na basen do Strzelina. Mają tam lekcje pływania. Potrafią już otwierać oczy pod wodą, wypuszczać powietrze noskiem do wody oraz nurkować. Wielu nie boi się położyć na wodzie na plecach i na brzuchu. Teraz czekają już trudniejsze rzeczy. Miejmy nadzieję, że wszyscy nauczą się pływać, bo w końcu projekt nazywa się „Umiem pływać”.

 

 

 

Dzień Kobiet

8 marca wszystkie kobiety z naszej szkoły małe i duże miały swoje święto. Chłopcy stanęli na wysokości zadania we wszystkich klasach i dziewczynki mogły się poczuć jak prawdziwe królowe. Niespodzianek i słodkości było co niemiara. W klasie I chłopcy z pomocą kilku mam zorganizowali dziewczynkom SPA. Był fryzjer, masażysta, stylizacja paznokci i kosmetyczka, a nawet kawiarnia obsługiwana przez prawdziwych dżentelmenów. 

Szkoda, że Dzień Kobiet jest tylko raz w roku.

Galeria

 

Gminny Konkurs Pożarniczy

25.02.2019 r. odbył się Gminny Konkurs Pożarniczy

„Młodzież zapobiega pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowaliśmy

w dwóch kategoriach wiekowych IV-VI i VII-VIII w składzie:

K. Krajewski, M. Herbut, W. Ostafiński; B. Berger, K. Droszczak, J. Hrycak.

Do dalszego etapu, czyli konkursu powiatowego 

zakwalifikowali się K. Krajewski oraz J. Hrycak zajmując I miejsce w swojej kategorii.

Gratulacje i życzymy powodzenia w dalszym etapie!!!

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski

W czwartek, 28 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1w Sobótce przebiegały gminne eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas VII, VIII oraz uczniów gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowała ósmoklasistka, Olimpia, która przygotowała „Monolog Skryby” – fragment prozy z filmu „Asterix i Obelix” – „Misja Kleopatra”. Ciekawa prezentacja tekstu naszej uczennicy ujęła Komisję Konkursu,

która przyznała Olimpii wyróżnienie.

Wszystkim uczniom wyróżnionym w Konkursie Komisja przyznała nagrody książkowe i dyplomy. Troje uczestników reprezentować będzie gminę Sobótka w Siechnicach na eliminacjach powiatowych.

Olimpio, gratulujemy Ci i życzymy dalszych sukcesów!    

               #MW

 

 

Konkurs „Oto kot” i zbiórka karmy dla zwierząt

27 lutego dzieci klasy 0-III spotkały się na apelu, na którym otrzymały drobne upominki
za udział w konkursie plastycznym.

Ogłoszono także podsumowanie  zbiórki karmy dla zwierząt.
Dzieci przyniosły do szkoły  100 kg karmy, która zostanie przekazana
 do jednego ze schroniska dla zwierząt we Wrocławiu.
Gratulujemy wspaniałej postawy i dziękujemy uczniom,
którzy zaangażowali się w akcję pomocy dla bezdomnych zwierząt.

(tekst Elżbieta Tkacz)

Galeria

 

Tłusty czwartek

W Tłusty Czwartek wszyscy objadaliśmy się pączkami,

a dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Agnieszką Białecką

samodzielnie przygotowały paczki.

Galeria

 

 

Dzień Dinozaura

26 lutego z okazji Dnia Dinozaura odział przedszkolny odwiedziły dinozaury,

niektóre były przyjazne, inne naprawdę groźne.

Wykonaliśmy odciski prehistorycznych gadów.

Ulepiliśmy z masy solnej wulkan, który eksplodował kolorową pianą.

Poznaliśmy ciekawostki ze świata fascynujących dinozaurów.

(tekst Agnieszka Białecka)

Galeria

 

 

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego w Dniu Języka Ojczystego uczniowie kl. II I III wzięli udział
w minikonkursie polonistycznym pt. „Detektyw Ortografek”.
Na zajęciach uczniowie bawiąc się słowami powtarzali „łamańce językowe”
rozwiązywali karty pracy, układali rymowanki i węże literowe,
Najbardziej  jednak podobał się dzieciom quiz ortograficzny

–zabawa z magicznym czytnikiem.
 Jak wiadomo nauka przez zabawę przynosi wiele,
bo w tym konkursie wszystkim uczniom poszło bardzo dobrze.
  Na wyróżnienie jednakże zasługują :
w kl. II Maciej Gala i Adam Gałązka,
w kl. III Joanna Smolińska, Justyna Palutkiewicz i Oliwia Chmielewska.

Gratulacje!

Galeria

 

 

Dzień Kota

17 lutego jest Dzień Kota. My w poniedziałek świętowaliśmy ten dzień. Poprzebieraliśmy się za kotki i mieliśmy zajęcia o kociej tematyce. Nie zabrakło prawdziwych zwierzątek, które przynieśli nasi rodzice.

Pani Ela z tej okazji zorganizowała wystawę prac przedstawiających kotki oraz zbiórkę karmy, którą przekażemy do schroniska.

Galeria

 

Licytacja lalek Unicef

Nasza szkoła współpracuje z organizacją Unicef. Przyłączyliśmy się do akcji „Wszystkie kolory Świata”, w której  pieniądze zdobywane są ze sprzedaży lalek, a następnie przekazywane są na pomoc dzieciom. Lalki przygotowały dzieci wraz z rodzicami, następne zostały one wylicytowane. Największą popularnością cieszyła się lalka o imieniu Zośka oraz Krystian. Zostały one wylicytowane za ponad 100 zł każda.  W sumie za wszystkie lalki zebrano około 430 zł. Dziękujemy zwłaszcza uczniom, którzy lalki uszyli: Marysi, Jagodzie, Krzysiowi z klasy IV, Ali i Benedyktowi z klasy V oraz dziewczętom z klasy VIII. Całą akcję przygotowała pani Marta Pacholec-Grzyb przy współpracy z panią Renatą Cieciorą-Barna. Uczniowie wybrali najładniejszą wg nich lalkę i teraz będzie można na nią głosować na facebooku. Jeśli się uda zdobyć najwięcej głosów, to do naszej szkoły przyjedzie pani Majka Jeżowska.

Galeria

 

Walentynki

14 lutego w dzień świętego Walentego nasza szkoła była cała czerwona, a to za sprawą Walentynek właśnie. Był to bardzo miły dzień, chyba każdy otrzymał przesyłkę z poczty walentynkowej. Atrakcją dnia były naleśniki wykonane przez klasę VI

wraz panią Ewą Szymajdą.

 

Gminne Zawody w Piłce Siatkowej

13 lutego w Sobótce odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy w składzie: J.Ostolski – kl.VI, M.Grygiel i P.Maniowski – kl.VII oraz M.Borowski, P.Stroka i K.Smoliński – kl.VIII. W zawodach wzięły udział 3 szkoły. Mecze rozgrywane były do 2 wygranych setów do 25 punktów. Ostatecznie zajęliśmy III miejsce po bardzo wyrównanych i zaciętych meczach. W przerwie między meczami gościem zawodów był Łukasz Kadziewicz, który na grupie czwartoklasistów poprowadził 45 minutową lekcję pokazową w ramach projektu Akademia Siatkówki Kadziewicz Siezieniewski Dobrowolski.  Instruktor zwracał uwagę na podstawowe umiejętności konieczne do dobrego startu w tej dyscyplinie. Wszyscy uczniowie ćwiczyli z ogromnym zaangażowaniem, traktując ten czas jako dobrą zabawę. Rodzaje ćwiczeń zmieniały się co kilka minut i dzięki temu nikt nie odczuł przeciążenia. A my, oglądający z trybun tę lekcję nie czuliśmy się wcale znudzeni.

(tekst – Joanna Szukała)

 

 

Dzień Pizzy

13 lutego uczniowie z klas 0-III świętowali Dzień Pizzy. Był on wprawdzie trochę spóźniony, ale taki dzień nie mógł pozostać bez echa. W końcu pizza to potrawa najczęściej wymieniana jako najlepsza wśród osób na całym świecie. Mogliśmy samodzielnie przygotować swoją ulubioną pizzę i okazało się, że to wcale tak dużo czasu nie trwa i w dodatku taka pizza jest najsmaczniejsza.

Galeria

 

 

Zabawa karnawałowa

24 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. W godzinach południowych wzięli w niej udział uczniowie z klas 0-III, a w popołudniowych młodzież z klas IV-VIII. W tym roku po raz pierwszy zabawę dla uczniów przygotowali sami uczniowie. Członkowie samorządu uczniowskiego z klasy VIII, w osobach Krzyś Smoliński, Julia Hrycak, Oliwia Baszak, Olimpia Olankiewicz i Klaudia Droszczak, przygotowali świetne konkursy i zabawy. Mimo mało profesjonalnego sprzętu udało się stworzyć iście karnawałową atmosferę.

I jak to dzieci mówiły – „było super, tylko za krótko”.

Galeria

Galeria z klas IV-VIII

 

 

Spotkanie z policjantem

22 stycznia odbyło się spotkanie z policjantem. Dzięki wizycie pana dzielnicowego dowiedzieliśmy się jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym w domu i poza domem podczas ferii.

ulotka_Patent na bezpieczne ferie

 

Dzień Babci i Dziadka

18 stycznia do naszej szkoły przybyli wspaniali goście. To nasze babcie i nasi dziadkowie. Wszystko za sprawą tego, że przygotowaliśmy dla nich specjalną uroczystość. Uczniowie z klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali wiersze, tańce i piosenki dla uczczenia seniorów rodzin. Rodzice przygotowali pyszny poczęstunek. Dzieci zaprezentowały się pięknie. Każdy miał dla dziadka i babci upominek. To był wspaniały dzień.

Bardzo dziękujemy rodzicom bez których nie udałoby się tak cudownie

ugościć przybyłych, jak również klasie 8 za pomoc podczas uroczystości.

Galeria

 

Spotkanie z panią Tomaszczak

We wtorek, 15 stycznia 2019 roku, gościliśmy w szkole Panią Marzenę Tomaszczak, mieszkankę Sobótki, którą znamy jako założycielkę Kwartalnika „Świat Sobótki” oraz autorkę książeczek z wierszami dla dzieci. Do współpracy przy powstawaniu kolejnych publikacji Pani Marzena zachęciła uczniów, których ilustracje zdobią strony książek. Do chwili obecnej powstało pięć wydań opatrzonych wspólnym tytułem „Kryształowe Bajki” – jak mówi sama autorka –  na siłę i moc, mądrość i dobroć oraz na dobry wybór.

Nową pasją naszego Gościa są podróże. Wrażeniami i doświadczeniami  Pani Marzena pragnęła podzielić się z uczniami naszej szkoły. Wszyscy słuchali Jej ciekawej opowieści o historii, ludziach, tradycjach, zwyczajach, trudnej egzystencji, o radościach – mimo wszystko – Tybetańczyków. Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną pokazującą piękne krajobrazy zwiedzanych miejsc oraz dokumentującą spotkanie z wyjątkową społecznością Tybetu, oraz pamiątkami z podróży. Sama autorka na tę chwilę ubrała strój przywieziony z wyprawy. Za wyjątkowe uważa spotkanie z Dalailamą, duchowym przywódcą Tybetańczyków. Z  przekazu Pani Marzeny wiemy, że Dalailama w kwietniu 2016 potwierdził, że będzie żył w obecnym wcieleniu 113 lat. Wybrani dostojnicy buddyjscy wędrują po kraju, starając się odnaleźć dziecko, kolejną inkarnację i oficjalnie potwierdzają ten fakt.

Pani Marzena podkreśliła wartość uśmiechu i pozytywnego nastawienia do życia, uznając je za warunek realizacji marzeń każdego człowieka. Jej prelekcja emanowała serdecznością i pozytywną energią.

Na koniec spotkania nasz Gość zachęcił uczniów i nauczycieli do współpracy w redakcji kolejnych numerów „Świata Sobótki”. Na łamach periodyku będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, sukcesami w nauce i pracy oraz własną twórczością. My to zaproszenie do współpracy przyjęliśmy z ochotą.  #MW

Galeria

 

Przedstawienie „Kolumbowie”

Zaraz po weekendzie, 14. stycznia br., uczniowie mieli okazję oglądać widowisko w Sali Polskiego Radia i Telewizji, wystawianą przez Narodowy Teatr Edukacji. Tytuł „Kolumbowie” sugerował, że spektakl poruszy problem pokolenia młodych Polaków, którzy w okresie swojej młodości i kształtowania się planów na piękną przyszłość, musieli zmierzyć się z bezlitosną sytuacją wojenną. Tak też było. Ponadto dzieło nawiązuje do bohaterów „Kamieni na szaniec” i ofiarności pokolenia Kolumbów „rocznik dwudziesty”.

Na stronie internetowej Narodowego Teatru Edukacji twórcy wyjaśniają intencję swojego przedsięwzięcia: Cyt.: Naszym celem jest uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasie II wojny światowej byli do niej bardzo podobni. Również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybierali losu powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”.

Przesłaniem widowiska było, aby młodzi ludzie doceniali, że żyją w czasach wolnej Ojczyzny, o którą walczyli niegdyś młodzi Polacy, poświęcający swe życie; aby uświadamiali sobie własną tożsamość oraz aby umieli cieszyć się każdą chwilą,

która pozwala na realizację marzeń. MW#

 

 

 

Oglądaliśmy „Balladynę”

Początek roku 2019 zapisał się w świadomości uczniów klas VI, VII i VIII naszej szkoły dwoma ważnymi wydarzeniami kulturalnymi.

W piątek, 11 stycznia uczestniczyli oni w spektaklu teatralnym będącym adaptacją dramatu Juliusza Słowackiego, Balladyna” wystawianym na scenie w „Imparcie” we Wrocławiu przez Krakowską Agencję Artystyczną.

Dwugodzinny spektakl w reżyserii Jana Machulskiego (to ostatnia realizacja teatralna tego reżysera i aktora) w sposób bliski pierwowzorowi przedstawia dramatyczną sytuację tytułowej bohaterki uwikłanej w machinę zła.

Świetne wcielanie się aktorów w role, a ponadto śpiew i muzyka Renaty Przemyk oraz wyjątkowa gra świateł wpływały na wyjątkowy nastrój dzieła.

Opowieść o potrzebie urzeczywistniania marzeń, o uleganiu słabościom i skutkach zaprzepaszczania uniwersalnych wartości, jak uczciwość, pracowitość, życzliwość, miłość i szacunek dla starszych, znajduje swój finał w konsekwentnym rozliczeniu za dobre i złe uczynki. Dzieło uświadamia, że za wyrządzone innym ludziom zło musi być wymierzona zasłużona kara. Taka spotyka główną bohaterkę, Balladynę.

Sala wypełniona po brzegi młodzieżą w wieku od 13 lat (to grupa naszych szóstoklasistów) oraz starszymi widzami (naszymi siódmo- i ósmoklasistami), a także młodzieżą z gimnazjum i licealistami, świadczy o ciągłej popularności spektaklu, który swoją premierę miał stosunkowo dawno, bo w 2006 roku. To potwierdza tezę, że dobre dzieła obronią się przed upływem czasu.

Oglądanie widowiska pomoże uczniom w zrozumieniu dzieła Słowackiego, i – na co liczą organizatorzy – pozwoli zrozumieć, że za podejmowane decyzje jesteśmy odpowiedzialni, a powiedzenie „Cel uświęca środki”  nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. (M. Wodnicka)

 

 

Teatrzyk profilaktyczny

11 stycznia do naszej szkoły przyjechał teatrzyk profilaktyczny Grupa T z Torunia. Tematem przedstawienia była higiena. Dzieci wspólnie z bohaterami tradycyjnych bajek tj. z Kopciuszkiem i Królewną Śnieżką przypomniały sobie podstawowe zasad higieny, takie jak: mycie ciała, mycie zębów, mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. Czerwony Kapturek przestrzegł przed podawaniem adresu nieznajomym oraz przed podchodzeniem do dzikich zwierząt. W rolę aktorów mogły się cielić dzieci. Adam był królewiczem, a Piotrek i Maja krasnalami. Kilku uczniów przygotowało układ taneczny.

Przy tym pośmialiśmy się nieźle, bo był to kabaret.

Galeria

 

Warsztaty zoologiczne

8 stycznia w naszej szkole odbyły się warsztaty zoologiczne zorganizowane przez EduFAUNĘ. Pasjonaci przyrody przedstawili nam rozwój zwierząt przez pryzmat historii naszej planety. Braliśmy udział w spotkaniu pt. „Dzieje życia na ziemi”. Mogliśmy podziwiać z bardzooo bliska m.in. ślimaka wodnego, jeża, patyczaki, straszyki, jaszczurkę czy ropuchę. W obrazowy sposób pan przedstawił nam miejsce pojawienia się człowieka na osi czasu Ziemi. Pozostaje po tym zadać retoryczne pytanie – „czym jest człowiek w obliczu całej historii naszej planety”.

Galeria

 

Wspólne kolędowanie

21 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie. Zaprezentowały się wszystkie klasy obecnie w szkole, bo klasa I i II była na wycieczcie w teatrze. W tym dniu było również wręczenie nagród na najbardziej życzliwe osoby, na które głosowali uczniowie i nauczyciele. Podział był na dwie grupy wiekowe: klasy 0-III –  zwyciężyła Aleksandra Kujawiak oraz klasy IV-VIII – zwyciężyła Wiktoria Szulżuk. Nauczycielem odpowiedzialnym za to wydarzenie była pani Ewa Szymajda, która wraz z panią dyrektor wręczyła nagrody świąteczne renifery. Gratulujemy!

Galeria

 

 

Konkurs na stroiki

W okresie świątecznym w szkole zorganizowany był konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną. Zainteresowanie konkursem przerosło wszelkie oczekiwania. Wzięło w nim udział aż 56 osób. Wybór najpiękniejszych prac był bardzo trudny, dlatego wszyscy uczestniczy zostali nagrodzeni oceną celującą z techniki, trzema punktami dodatnimi z zachowania oraz słodkim upominkiem.

Jury dodatkowo wyróżniło kilka prac przyznając im I miejsce.

Są to: Damian Sawicki i Jan Rewucki z kl. 0

Alicja Foltyn i Laura Lewandowska z kl. I

Iga Gloc z kl. II

Ewa Droszczak, Oktawian Biel i Maria Grzelka z kl IV

Benedykt Berger z kl. V oraz Emilia Myślecka z kl. VII

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie,

cieszymy się, że tradycji związane ze świętami ni giną.

Galeria prac

 

 

Nauczyciel na medal i szkoła przyjazna uczniom

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła tytuł „Szkoły przyjaznej uczniom” w ramach plebiscytu Gazety Wrocławskiej. Na specjalnej gali nauczycielka naszej szkoły Agnieszka Pieluszyńska odebrała to zaszczytne wyróżnienie . Na tej samej gali odebrała medal zajmując I miejsce w powiecie oraz IV w województwie w konkursie „Nauczyciel na medal”. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaufanie, nominację oraz ogromne wsparcie w głosowaniu. Możemy śmiało powiedzieć, że Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele to jedna drużyna.

 

 

Wyjazd do teatru

Uczniowie z klasy I i II mieli okazję pojechać na przedstawienie teatralne do Teatru Lalek we Wrocławiu. Dzięki Aglomeracji Wrocławskiej uczniowie bezpłatnie obejrzeli przedstawienie pt. „Burza”. Emocji było sporo, bo był to trailer. Wspaniałe efekty, muzyka, znakomita gra aktorska zrobiły ogromne wrażenie. Dzieci nie końca zrozumiały treść przedstawienia, bo to dla nich pierwsze zetknięcie się ze sztuką Shakespeare, ale na pewno nie ostatnie.

 

 

Jarmark

Nasza szkoła wzięła udział w jarmarku z okazji Świąt Bożego Narodzenia zorganizowanym przez Ślężański Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji. 15 grudnia mogliśmy zaprezentować prace uczniów wykonane w ramach konkursu na najpiękniejszy stroik. Dzięki zaangażowaniu rodziców do stroików dołączyły również ciasta i udało się zebrać sporą kwotę, która będzie przeznaczona na upiększanie terenu koło naszej szkoły. Najważniejszym punktem był koncert kolęd w wykonaniu chóru z naszej szkoły prowadzonego przez panią Lidię Sączawę. Było pięknie, co można podziwiać na filmie.

Koncert – film

 

 

Lekcja z mistrzem

14 grudnia uczniowie z klas młodszych naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez mistrzów karate. Odwiedziła nas pani Magdalena Makowska wraz ze swoim klubowym kolegą Kamilem Rosińskim. Reprezentują oni karate sportowe, które w 2020 roku pojawi się po raz pierwszy na olimpiadzie. Nasi uczniowie wzięli udział w treningu, poćwiczyli wspólnie z mistrzami i poznali kilka zasad panujących w karate sportowym. Ci, którzy trenują karate, mogli porównać swoją odmianę tej sztuki walki z tym, co prezentowali nasi goście. Mamy nadzieję, że tego co się nauczyli uczniowie podczas zajęć nie będą wykorzystywać w inny sposób niż w taki, jak podkreślali goście, czyli do samoobrony.

Galeria

 

 

Dzień herbaty

15 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Herbaty, ale my obchodziliśmy go 13 grudnia. Od rana pachniało w klasach różnymi rodzajami tego napoju. Poznaliśmy historię herbaty dzięki prezentacji zrobionej przez panią Izę oraz obejrzeliśmy na filmie jak wygląda zbiór herbaty. Zapoznaliśmy się z różnymi rodzajami herbat, mogliśmy je oglądać, wąchać

i smakować. Było bardzo aromatycznie.

Galeria

 

 

Wyjazd mikołajkowy

6 grudnia Mikołaj prócz prezentów podarował dzieciom wyjazd do sali zabaw. Dzień później uczniowie z klas 0- III wybrali się do Bielawy. Tam dwie godziny mogli szaleć na tym, co oferuje Dzieciolandia. Zabawa była przednia, dla wielu to była pierwsza wizyta w sali zabaw. Czas szybko zleciał i niestety muśmy wrócić do szkoły. Następny Mikołaj dopiero za rok, będziemy czekać.

Galeria

 

Mikołajki w szkole

06 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził Mikołaj. Dla wielu było to duże zaskoczenie, bo się go nie spodziewali. Mikołaj uczniom z klas 0-III rozdał prezenty. Niektórzy uczniowie trochę się bali czy paczka trafi do ich rąk. Na szczęście Mikołaj dam im szansę na poprawę. Na paczki zasłużyły też panie nauczycielki. Dziękujemy Mikołajowi, że do nas przybył i elfom za pomoc w przygotowaniu niespodzianek. 

Galeria

 

Andrzejki dla klas IV-VIII

Dnia 29 listopada 2018 r.  w  naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Klasy IV-VIII   bawiły się wraz ze swoimi wychowawcami w holu szkolnym. W tym roku organizatorami zabawy były wszystkie klasy, które miały za zadanie wykonać plakat i przygotować wróżby andrzejkowe. Zadanie  zostało wykonane na szóstkę. Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez organizatorów. Było pięć  rodzajów wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Wróżby  polegały m.in.  na:  wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości oraz  na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięciu kto zostanie naszym wybrankiem. Klasa V przygotowała loterię, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Można było wygrać różne ciekawe przedmioty codziennego użytku. Przepowiadanie przyszłości wraz z tańcami zakończyło się o godz. 19.00. Wszyscy byli  zadowoleni z magicznego wieczoru.

Galeria

Nauczyciel na medal

Serdecznie gratulujemy nauczycielce z naszej szkoły pani Agnieszce Pieluszyńskiej

wygrania etapu powiatowego konkursu „Nauczyciel na medal”

oraz zajęcia 4 miejsca na etapie wojewódzkim.

To ogromny sukces dla naszej społeczności szkolnej, bo choć jesteśmy małą szkołą

dzięki współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów  możemy bardzo dużo.

To chyba reklama dzieci tak zadziałała.

 

https://photos.app.goo.gl/b7TUCf2Rid2pBMU77

 

 

Andrzejki dla klas I-III

29 listopada uczniowie z klas 0-III mieli okazję poznać tradycje związane z Andrzejkami. Wychowawczynie przygotowały w klasach wróżby, a uczniowie przechodząc z klasy do klasy mieli okazję pobawić się i poznać swoją przyszłość. Trochę emocji było, choć panie nauczycielki podkreślały, że to tylko zabawa.

Zobaczymy w przyszłości co się sprawdzi.

Galeria

 

Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego

Dnia 23 listopada o godzinie 10:00 nasi uczniowie z klasy VII: Magdalena Mierzwiak, Oskar Ordecha oraz z klasy VIII – Krzysztof Smoliński jako drużyna rozpoczęli rywalizację w II Międzyszkolnym Konkursie  Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Języku Angielskim w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rękowie. Udział wzięły 2 szkoły: Szkoła w Rękowie oraz nasza – szkoła w Świątnikach. Konkurs podzielony był na 2 części – pisemną i ustną – obejmował zagadnienia gramatyczne, słownictwo oraz zwroty na poziomie klasy 7 i 8 oraz elementy kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Nasza szkoła zdobyła zaszczytne 1 miejsce zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i w klasyfikacji indywidualnej – gdzie aż z 20 punktową przewagą zwyciężył Oskar Ordecha. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Anglista, Anna Kasperska

 

Dzień Misia

25 listopada jest Dzień Misia, dlatego my obchodziliśmy go w piątek. Odwiedziło nas mnóstwo misiów, każdy piękny i kochany. Ta najpopularniejsza na świecie zabawka skradła serca wszystkich. Z misiami robiliśmy wszystko: ćwiczyliśmy, pisaliśmy, liczyliśmy, słuchaliśmy, opowiadaliśmy, rysowaliśmy. Poznaliśmy historię święta misia oraz poznaliśmy najsłynniejsze misie na świecie. Była to okazji do obejrzenia najpopularniejszych bajek z misiem w roli głównej.

Galeria

 

Dzień Życzliwości

21 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości.

Przez cały ten czas staraliśmy się być dla siebie mili.

Kulminacją była poczta życzliwości zorganizowana

przez panią Ewę Szymajdę wraz z klasą V.

 

 

Światowy Dzień Toalet

Z okazji „Światowego Dnia Toalet”, który jest obchodzony 21 listopada, dzieci poznały zasady korzystania z toalety i dowiedziały się jak utrzymać czystość w toaletach i łazienkach. Wspólnie ustaliły regulamin, który będzie obowiązywał w szkolnych łazienkach. Powstały oryginalne projekty desek sedesowych.

Galeria

 

Drogi do Niepodległości

Polska droga do niepodległości 1795r listopada 1918r.

16 listopada  w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej uczniowie Szkół z Gminy Sobótka wzięli udział  w Konkursie historyczno – polonistyczno –plastycznym
ph. „Drogi do Niepodległości”.
Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie z kl. VIII  – Klaudia Droszczak, Julia Hrycak, Olimpia Olankiewicz i Krzysztof Smoliński. W konkursie należało zaśpiewać  piosenkę patriotyczną , zaprezentować plakat , wykazać się wiedzą historyczną
i wziąć udział w grze miejskiej.
Spośród 9 drużyn , które zgłosiły się do konkursu nasi uczniowie zajęli 6 miejsce.  Gratulujemy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopad to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasza szkoła odpowiedziała na apel organizacji Unicef i ubrała się na niebiesko. Królujący tego dnia kolor Blue symbolizował wsparcie dla Unicef-u oraz jego działań polegających na ochronie praw dziecka. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakie są nasze prawa, pamiętając, że mamy też obowiązki.

 

Warsztaty – klocki Linden

20 listopada uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z klasy I brali udział w warsztatach, podczas których poznali możliwości klocków Linden. Klocki Linden to klocki drewniane o jednakowym wyglądzie, dzięki temu stwarzają dzieciom możliwość kreatywnego myślenia. Uczą one umiejętności konstrukcyjnych oraz wyobraźni przestrzennej. Mamy w szkole klocki Maple, więc teraz, kiedy na dworze plucha, czas je wyciągnąć i do dzieła!

Galeria

 

Wycieczka do teatru

19 listopada uczniowie z klasy 0-III w godzinach porannych wyjechali do Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce na przedstawienie pt. „Titelitury”. Jest to historia oparta na motywach baśni Braci Grimm. Mimo, że nie dla wszystkich temat przedstawienia był jasny, to zachwycające kostiumy i efekty specjalne zrobiły swoje. Po południu uczniowie z klas IV-VIII wybrali się na „Przygody Sherlocka Holmesa”.

 

Warsztaty przyrodnicze

Dzięki uprzejmości panów z Dolnośląskich Parków Krajobrazowych mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych w szkole. Panowie opowiedzieli o wielu ciekawostkach z życia zwierząt, które nas otaczają. Mogliśmy zobaczyć je na filmie, usłyszeć ich głos, a nawet dotknąć, dzięki eksponatom, które przywieźli ze sobą.

Wrażenia były niesamowite.

Galeria

 

Wycieczka do pasieki

13 listopada uczniowie z klasy 0 oraz z klasy  I wybrali się na wycieczkę do pasieki pana Herbuta. Pszczelarz pokazał dzieciom ule, sprzęt potrzebny do produkcji miodu oraz narzędzia pszczelarskie. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących życia pszczół, kto słuchał ten wie, co pszczoły robią w ulu w zimie. Mogliśmy przymierzyć strój pszczelarza. Każdy na pamiątkę dostał woskową świeczkę. Przy okazji podziękowaliśmy panu Herbutowi za ufundowanie miodu dla zwycięzców konkursu na najładniejszy domek dla owadów.

Galeria

 

Wspólne Śpiewanie Hymnu

Punktualnie o 11:11 zebrani w holu szkoły zaśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu narodowego. Po „Mazurku Dąbrowskiego” odśpiewaliśmy jeszcze piosenki pt. „Legiony” oraz „11 listopada”, a na zakończenie hymn szkoły. Zapraszamy wszystkich 11 listopada do miasteczka harcerskiego, które będzie w Sobótce.

 

 

8 listopada jest dniem zdrowego śniadania. W naszej szkole to już tradycja, że uczniowie w klasach 0-III samodzielnie przygotowują zdrowe śniadanko. Okazuje się, że idzie to już coraz lepiej i dzieci prawie bez pomocy potrafią zrobić pyszne kanapki. Przez posiłkiem rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest śniadanie oraz jakie powinno ono być, by dostarczyć energii na cały dzień. Był to też czas na przypomnienie zasad

kulturalnego zachowania się przy stole.

Galeria 1

Galeria 2

 

 

Wyjazd do Sobótki na warsztaty z technik animacji

7 listopada uczniowie z klas I-III na zaproszenie Ślężańskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji wzięli udział w prezentacji na temat równych technik animacji. Tematyka bardzo adekwatna w związku z Dniem Postaci z Bajek, który obchodziliśmy. Podczas interaktywnej prezentacji poznaliśmy tajniki powstawania ulubionych bajek. Po tym mogliśmy obejrzeć kilka animacji, m.in. „Małpa w kąpieli”, która bardzo przypadła do gusty dzieciom. Przy okazji podziwialiśmy nowo otwarte Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce.

 

 

Święto Niepodległości

7 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości przygotowany przez pana Tomasza Wyplera i panią Lidię Sączawę. Piękne piosenki patriotyczne oraz wiersze mogliśmy usłyszeć w wykonaniu uczniów klasy VIII oraz z kilku innych klas. Pani Małgorzata Wodnicka przygotowała uczniów z klasy VI do wykonania wiersza. Dzieci zaprezentowały się pięknie i są przygotowane do kulminacji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości,

które odbędą się w niedzielę.

Galeria

 

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopad to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkoły w dosłownym znaczeniu. Od rana na korytarzach można było spotkać postacie, które uciekły z jakiejś bajki. Niektóre były bardzo charakterystyczne i bez trudu można było odgadnąć kim są, z niektórymi był niewielki kłopot, bo, że pani Agnieszka była czarownicą, to każdy odgadł, ale z jakiej bajki uciekła, z tym już był problem. Kilka osób zrobiło większą zagadkę, np. Piotruś przebrany za fokę stworzył nam niezłą zagwozdkę. Przypomnieliśmy sobie ulubione bajki, rozwiązaliśmy trochę zagadek o bajkach i poznaliśmy morały niektórych znanych bajek. To był bardzo miły i wesoły dzień.

Galeria

 

 

Konkurs poezji patriotycznej

 

30 października uczniowie klas IV-VIII mogli sprawdzić swoje umiejętności recytatorskie podczas konkursu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nad przygotowaniem uroczystości czuwała pani Małgorzata Wodnicka. Dzieci recytowały wiersze o tematyce patriotycznej. Jury nagroziło Kasię Ostafińską, Alicję Longier, Bernarda Bergera, Wojtka Kujawiaka, Julię Hrycak, Ewę Droszczak, Krzysztofa Krajewskiego oraz Amelię Kelly.

Najpiękniejsze recytacje usłyszymy jeszcze podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.

Galeria

 

 

Konkurs na domek dla owadów

 

31 października został rozstrzygnięty konkurs na domki dla owadów. Organizatorem konkursu była pani Iwona Stankiewicz. Uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali przepiękne prace. Dzięki temu owady pożyteczne, takie które zapylają rośliny będą miały schronienie. Wiosną domki będą rozlokowane na terenie szkoły.

W tym dniu również rozdano nagrody za konkurs fotograficzny oraz za bieg,

który odbył się w październiku.

Bardzo gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział.

Galeria

 

 

Konkurs zbiórki żołędzi

30 października został rozstrzygnięty konkurs na zbiórkę żołędzi. Przez kilka tygodni do wspólnej puli klasy zbierały żołędzie, które zostały przekazane dla Koła Łowieckiego. Koordynatorem akcji w szkole była pani Monika Szima-Efinowicz wraz z klasą VIII. Żołędzie będę wysypane jako pasy zaporowe dla dzików, po to by zapewnić im pożywienie w czasie zimy oraz ochronić pola rolników przed niszczeniem. Najwięcej żołędzi zebrała klasa I – 185,5 kg, co daje prawie 15,5 kg na jednego ucznia. II miejsce zajęła klasa V zbierając 140 kg czyli 7,77 kg na ucznia. III miejsce zajęła zerówka. Wspólnie udało nam się uzbierać 512 kg żołędzi.

Wygrana klasa wiosną w nagrodę pojedzie na przyrodniczą wycieczkę połączoną z piknikiem zorganizowanym przez leśniczych i myśliwych.

Galeria

 

 

Święto Dyni

 

29 października uczniowie z klas 0-III obchodzili Święto Dyni. Królował kolor pomarańczowy. Dowiedzieliśmy się o dyniach wielu ciekawych informacji, wiemy, że są bardzo zdrowe i warto je jeść. Uczniowie klasy I mieli okazję skosztować dyniowych babeczek przygotowanych przez mamę Olka. Z przyniesionych przez rodziców dyni (dla nas były jeszcze za ciężkie) stworzyliśmy różne stworki, najczęściej potworki. Był również czas na zabawę przy muzyce oraz zabawy sportowe.

Bardzo dziękujemy rodzicom za przytaszczenie takich dyń.

Galeria

 

 

Konkurs fotograficzny „Niebo nad Ślężą”

Konkurs fotograficzny „Niebo nad Ślężą” został rozstrzygnięty.

Wybór najlepszych prac nie był łatwy, bo poziom konkursu okazał się bardzo wysoki.

Jury w składzie:

Iwona Stankiewicz – nauczyciel przyrody,

Renata Barna-Cieciora – nauczyciel plastyki

oraz Marta Pacholec – Grzyb – nauczyciel informatyki

przyznało:

I miejsce dla Oliwii Baszak z klasy VIII oraz Kingi Stebnickiej z klasy VII

II miejsce dla Marii Grzelki z klasy IV oraz Leny Romańskiej z klasy I

III miejsce dla Hanny Poteralskiej z klasy II oraz Krzysztofa Smolińskiego z klasy VIII

wyróżniono również następujących uczniów:

Emilię Myślecką, Klaudię Droszczak, Ewę Droszczak,

Milenę Grudzińską, Adę Radzikowską oraz Judytę Żygadło.

Prace można podziwiać w holu szkoły.

Galeria

 

 

Zdolny Dolnoślązaczek

W dniu 15 października 2018 roku – zgodnie z regulaminem – 31 uczniów podjęło wyzwanie uczestnictwa w szkolnym etapie prestiżowego konkursu interdyscyplinarnego „Zdolny Ślązaczek”, który w całości obejmował trzy obszary wiedzy i umiejętności: język polski, matematykę oraz język angielski, ale w pierwszym dniu był sprawdzianem z języka polskiego.

Do zmagań polonistycznych zgłosiło udział 31 uczniów: 9 z klasy IV, 7 z klasy V, 4 z klasy VI, 5 z klasy VII oraz 6 z klasy VIII. Zadania konkursowe dla uczniów nie były łatwe, tym bardziej że na pierwszym etapie jednakowe dla wszystkich uczestników. Najlepiej wypadli uczniowie – co zrozumiałe – z klas VII i VIII. Najwyższy wynik uzyskała Julia Hrycak, uczennica klasy VIII, tuż za nią Katarzyna Ostafińska z klasy VII, a za nimi ex quo Michał Borowski z klasy VIII oraz Bernard Berger z klasy VII. Wyniki zostaną wysłane do Organizatora, który zdecyduje o tym, jaka ilość punktów daje uczniom „przepustkę” do drugiego – powiatowego – etapu Konkursu.

 

 

Wycieczka na Ślężę

20 października odbyła się wycieczka na Ślężę w ramach programu „Ślęża dla młodych odkrywców. Program edukacyjno-profilaktyczny”. Uczniowie podczas wycieczki rozwijali postawy prospołeczne: szacunek, akceptację dla drugiego człowieka, współpracę i współdziałanie; kształtowali postawę szacunku dla przyrody i świadomości ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem przyrody Ślężańskiego Parku Krajobrazowego; poznali możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego w oparciu o walory przyrodniczo – kulturowe Masywu Ślęży; odkrywali, pod okiem przewodnika sudeckiego tajemnice Ślęży i miejscowości położonych na terenie Gminy Sobótka. W wycieczce uczestniczyło sześcioro uczniów (pozostałych chyba wystraszyła pogoda :)). Opiekunami były panie Iwona Stankiewicz i Marta Pacholec-Grzyb i pan Przemysław Grygiel.

Galeria

 

 

Harcerskie lekcje historii

15 października harcerze opowiedzieli o swojej pasji i  przeprowadzili

w naszej szkole lekcje historii.

Klasy IV-VI miały okazję dowiedzieć się o Orlętach Lwowskich,

klasy VII i VIII uczyły się na temat walki Plaków o niepodległość na świecie do 1920,

najmłodsze dzieci poznały postać Józefa Piłsudskiego.

Mamy nadzieję, że spotkamy się na Rynku w Sobótce podczas obchodów

Święta Niepodległości, na które dostaliśmy zaproszenie.

 

 

Udział uczniów Szkoły Podstawowej w Świątnikach

w widowisku teatralnym o tematyce profilaktycznej

W czwartek, czyli dziesiątego października bieżącego roku, razem z uczniami klas – od czwartej do ósmej – byliśmy w teatrze na spektaklu, który mówił o braku tolerancji, ksenofobii i kłamstwie. 

         Na wycieczkę ruszyliśmy ze szkoły po czwartej lekcji. Na miejsce dojechaliśmy autokarem nadspodziewanie szybko, ponieważ czas upływał w miłej atmosferze rozmów z koleżankami i kolegami siedzącymi obok. Gdy byliśmy już na miejscu, pani Ewa (wychowawczyni klasy szóstej) udała się po bilety, podczas gdy my ustawiliśmy się klasami przed budynkiem teatru i czekaliśmy na początek spektaklu. Zaskoczyło mnie, ponieważ  przypuszczałam, że sala widowiskowa będzie duża, lecz bardzo się myliłam: okazało się, że spektakl mamy oglądać w warunkach prawdziwie kameralnych.

Przedstawienie oceniam jako ciekawe, pouczające, a miejscami naprawdę bardzo śmieszne. Występowało czterech aktorów, którzy wcielali się w role głównych bohaterów: nauczycielki, rodziców i uczniów: dwóch dziewczyn i dwóch chłopaków, z których jeden prawie cały występ miał na głowie maskę  bohatera filmu pt. „Star Wars. Gwiezdne Wojny”. Spektakl przypominał o szkodliwości oceniania zachowań po pozorach i skutkach kłamstwa; podejmował problem kulturalnego zachowania uczniów w szkole i pokazywał relacje między nauczycielami a rodzicami uczniów.

Po wycieczce podjechaliśmy przed szkołę, a tam przesiedliśmy się do drugiego autobusu, którym wyruszyliśmy w kierunku swoich domów.

          Przedstawienie bardzo mi się podobało. Przypomniało nam o tym, że nie warto kłamać. Zawsze lepsza jest prawda, choćby bolesna, niż najpiękniejsze kłamstwo…

tekst: Kinga Stebnicka kl. VII

Korekta: Małgorzata Wodnicka, nauczyciel języka polskiego

 

 

Pasowanie

Uczniowie klasy I od 12 października są pełnoprawnymi członkami społeczności Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Dzięki zwierzątkom (w te role wcielili się rodzice) otrzymali cechy „super ucznia”: mądrość, wytrwałość, cierpliwość, pracowitość, sumienność, przyjaźń, dobry humor do zabawy i odwagę. Teraz muszą tylko z nich skorzystać i wystartować na drodze edukacji, która będzie trwała przynajmniej 11 lat. Dzieci zaprezentowały się wspaniale i na zakończenie otrzymały świetne upominki od rodziców – gry oraz słodycze, od pani Iwony Stankiewicz i Marty Pacholec-Grzyb – horoskop drzewny, a od Kopalni w Nasławicach – sprzęt sportowy: skakanki, hula-hop i piłki. Wcześniej dzieci posadziły pamiątkowe drzewo (tulipanowca), jeśli się przyjmie będzie wspaniałą ozdobą naszego terenu. Maluchom gratulujemy. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie pięknej uroczystości.

Galeria

 

Dzień Nauczyciela

12 października po uroczystości pasowania odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w codzienną pracę. Nauczyciele podziękowali pani Dyrektor za wieloletnią pracę na rzecz szkoły, zwłaszcza, że w tym roku przypada jubileusz. Po zakończonej uroczystości nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez rodziców klasy I. Cieszymy się, że praca nauczycieli jest ceniona przez uczniów, o czym świadczą złożone w ten dzień życzenia oraz podarowane kwiaty. Miło jest usłyszeć, że nauczyciel to „najmądrzejszy człowiek na świecie”.

Galeria

 

Wyjazd na przedstawienie „Różnorodność krajów Europy”

Uczniowie klas 0-III 5 października wyjechali do sali teatralnej Radia Wrocław na przedstawienie „Różnorodność kultur Europy”. Przedstawienie zachwyciło poziomem artystycznym. Było chyba wszystko, co jest potrzebne w nowoczesnym przedstawieniu: iluminacje świetlne, pokazy multimedialne, wspaniała gra aktorska, dobry scenariusz, kontakt z publicznością, występy na scenie, duża wartość edukacyjna oraz świetny morał. Lenka z klasy I miała możliwość na chwilę wcielić się w aktora i została zaproszona na scenę. Był nawet potwór, który zasiał przestrach w wielu dzieciach (dobrze, emocje są ważne). Przedstawienie stanowiło okazję do poznania elementów kultur kilku krajów Europy.

Po zakończonym przedstawieniu przeszliśmy do Parku Południowego we Wrocławiu

i skorzystaliśmy ze wspaniałego placu zabaw. Czas niestety minął szybko i rozśpiewanym autobusem wróciliśmy do szkoły. 

Galeria

 

 

Dzień Papryki

Corocznie przybliżamy uczniom właściwości zdrowotne jakiegoś warzywa. W tym roku była to papryka. Okazuje się, że jest to wspaniałe warzywo, które sprzyja zachowaniu młodości

i zgrabnej sylwetki, a znajdująca się w niej witamina C przewyższa ilością nawet cytryny. Mogliśmy tego dnia oglądać papryki, wąchać je i smakować. Nie zabrakło oczywiście papryczek chilli. Doznania będą niezapomniane, najlepiej było dobrze, potem palił język, następnie usta. Niektórzy zarzekali się, że już nigdy więcej nie wezmą chilli do ust, ale wielu zrobiło to jeszcze tego samego dnia.Więcej informacji na temat papryki można poczytać

w holu szkoły na wystawie przygotowanej przez panią Iwonę Stankiewicz.

 

 

Wzorowa łazienka

Nasza szkoła bierze udział w konkursie Domestos „Wzorowa łazienka”. Bardzo prosimy

o oddanie głosu na galerię Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Oddanie głosu niestety nie jest proste. Należy wejść na stronę Wzorowa Łazienka, następnie odszukać Świątniki wpisując nazwę miejscowości. Kolejnym krokiem jest oddanie głosu i wpisanie adresu e-mail. Na adres przychodzi potwierdzenie głosu i kod, który trzeba wpisać na stornie konkursu.

Można zdobyć aż 20 punktów za rejestrację paragonu. Jest to pracochłonne, dlatego zachęcamy żeby do nas przynosić paragony, na których są produkty domestos, a my je będziemy rejestrowali. Paragony można przynosić do pani Ewy Szymajdy,

Agnieszki Białeckiej oraz Agnieszki Pieluszyńskiej.

Trochę tego jest, ale dzięki zaangażowaniu życzliwych osób,

dzieciaki mogą mieć ładne łazienki w szkole. Prosimy o głosy.

 

 

Dzień Chłopaka

Najpierw, 26 września 2018 r. klasy IV-VIII,

a następnie 28 września klasy 0-III obchodziły Dzień Chłopaka.

Z chłopakami żyje się bardzo trudno, ale bez nich chyba jeszcze gorzej.
Dlatego warto świętować ich dzień przynajmniej ten raz w roku.

Chłopcy byli bardzo zadowoleni z upominków, które otrzymali.

Oby takie humory dopisywały im przez cały czas.

Galeria

 

 

Dzień głośnego czytania

 

28 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania zorganizowany przez panią Elżbietę Tkacz. Dorośli czytali dzieciom przygody grupy zwierzątek znanych dzieciom jako Słodziaki. Naszym najmłodszym uczniom tego dnia Słodziaki towarzyszyły także podczas lekcji. Rodzice wspaniale wywiązali się z zadania, teraz czas na dzieci. Zadaniem klasy I jest narysować przygodę Słodziaków, klasy II stworzyć komiks, a klasy III napisać opowiadanie.

Pamiętajmy, czytajmy – codziennie!

Galeria

 

 

Spotkanie z leśnikiem

25 września uczniowie z klas V, I, III i z zerówki mogli uczestniczyć w spotkaniu z panem Szczepanem – leśnikiem. Znawca fauny i flory leśnej w interesujący sposób scharakteryzował drzewa leśne. Teraz plansze będą wyeksponowane na korytarzu żeby można było tę wiedzę utrwalać. Potem dla chętnych będzie zorganizowany konkurs znajomości drzew.

Dziękujemy pani Iwonie Stankiewicz za zorganizowanie spotkania.  

 

 

Spotkanie z policjantem

24 września odwiedził naszą szkołę pan policjant. To już zresztą tradycja. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom z klas 0-VIII podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze i w domu oraz w internecie. Oczywiście była to okazja do powtórki numerów alarmowych. Niby wszystko wiemy, ale bezpieczeństwo to ważna sprawa, więc ostrożności nigdy za wiele.

 

 

Wycieczka na Ślężę

19 września uczniowie z klas 0-III wybrali się na Ślężę żeby zdobyć odznakę turysty w programie Sprawny Dolnoślązaczek. Pogoda dopisała, humor również, okazało się, że kondycja była też całkiem niezła, dzięki temu udało się zdobyć szczyt w całkiem niezłym czasie, wejść na wieżę widokową i dość sprawnie zejść. Na Przełęczy Tąpadła czekało na nas ognisko przygotowane przez pana Daniela Leję i pyszne ciasto upieczone przez panią Martę Leję. Ogromnym wsparciem była pomoc rodziców: pań Aliny Piotrowskiej – Sawickiej, Janiny Foltyn, Małgorzaty Firlit, Doroty Droszczak, Marty Leja oraz panów Tomasza Borowskiego, Roberta Szwed i Daniela Leja. Serdecznie dziękujemy. Uczniom gratulujemy zdobycia szczytu, zwłaszcza, że wielu zrobiło to po raz pierwszy.

Galeria

 

 

Spotkanie z doradcą zawodowym

W dniu 18 września 2018 roku klasy VII i VIII miały zajęcia z panią Sylwią Pękala doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej we Wrocławiu.  Na zajęciach uczniowie poznali ścieżki kształcenia po szkole podstawowej. Podczas  zajęć warsztatowych uczniowie mieli napisać o sobie , o swoich słabych i mocnych stronach i tu niektórzy długo myśleli.  Na zajęciach było wiele pytań odnośnie  wyboru szkoły i  zawodu.

Anna Orzeszek Kamińska

 

 

Spotkanie Miłośników Ziemi Kresowej

W dniach 15-16 września w Świątnikach, już po raz 8, odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej. Mieliśmy okazję gościć wielu sympatyków Kresów z całego świata. Uczniowie naszej szkoły przygotowali koncert piosenek patriotycznych, przeplatany wierszami. Do występów uczniów przygotowała pani Lidia Sączawa. W galerii można zobaczyć zdjęcia z występu, jak również posłuchać dwóch piosenek. W uroczystościach odsłonięcia pomnika ku czci poległych na kresach księży, braci zakonnych oraz zakonnic wziął udział poczet sztandarowy pod wodzą pani Marty Pacholec Grzyb.

Już zostało zapowiedziane kolejne spotkanie, cieszymy się,

że możemy mieć udział w tym wydarzeniu.

Galeria

 

 

Dzień Kropki w zerówce

14 września obchodziliśmy w zerówce Międzynarodowy Dzień Kropki.
Dzieci oglądały film o dziewczynce Vashti – dowiedziały się, że każdy
nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.
Wykonały kropkowe zadania i stworzyły galerię kropkowych prac.
(A. Białecka)
 
 

Święto Pieczonego Ziemniaka

12 września klasy 0-III wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka

zorganizowanym przez wychowawczynie.

Zaczęliśmy od wycieczki na pole, żeby zobaczyć z bliska

jak się „zdobywa” ziemniaki, z których potem można zrobić pyszne frytki.

Zbieranie ziemniaków okazało się ciężką pracą i wielu miało dosyć już po kilku minutach. Udało się jednak zebrać wszystkie wykopanie kartofelki.

Największą frajdą była przejażdżka po polu na przyczepce.

Każde z dzieci miało możliwość zebrania ziemniaków dla siebie za obiadek.

Potem tradycyjnie upiekliśmy ziemniaki w ognisku, a przy okazji kiełbaskę.

Bardzo dziękujemy panu Józefowi Mierzwiakowi za pomoc w organizacji tego dnia.

Galeria

 

 

Narodowe czytanie

To już siódma edycja akcji „Narodowe Czytanie”.

W tym roku było to „PrzedwiośnieStefana Żeromskiego.

Chętni uczniowie z klasy IV-VIII wraz z wychowawcami

oraz panią Małgorzatą Wodnicką przygotowali fragmenty tego utworu.

Pisarz w lekturze ukazuje bilans pierwszych lat niepodległej Polski,

pokazując to co dobre, ale wytyka jednocześnie błędy.

Lektura jak najbardziej wprowadza w tematykę tego wszystkiego,

o czym będziemy wspominać blisko Święta Niepodległości

w setną rocznicę jej odzyskania.

Galeria

 

 

Testowanie Ozobota

Klasy 0-III przystąpiły do projektu organizowanego przez Edu Sense

„Uczymy dzieci programować”.

W ramach tego projektu dzieci będą uczyły się kodowania poleceń dla robota. 

Najpierw będą to proste kody na kartce papieru stworzone za pomocą flamastrów,

a potem wykorzystamy specjalne puzzle i tablety. 

Wydaje się łatwe, ale potem wszystko się komplikuje.

Rysowanie drogi robota i kodowanie prostych ruchów

zamienia się w rozwiązywanie problemów.

To, co po pierwszych zajęciach wydaje się najtrudniejsze to staranność

oraz konieczność pracy zespołowej.

Pierwsze koty za płoty, teraz będzie coraz lepiej.

Dzieci były zachwycone robotami i tym, że w tak prosty sposób,

to one decydują o tym, gdzie robot idzie i co robi.

Galeria

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019.

Jest to kolejny rok wielu zmian w naszej szkole.

Po raz pierwszy od wielu lat naukę rozpoczęła u nas klas 8,

która pod koniec roku szkolnego będzie zdawała egzamin uprawniający

do rozpoczęcia nauki w liceum.

Mamy nowych nauczycieli: z plastyki, techniki, EDB i WOS-u.

Mamy również nowego księdza, który poprowadzi katechezę w klasach IV-VIII.

Już za kilka tygodni zostaną oddane do użytku szkoły pomieszczenia na piętrze.

Co tam będzie? Zobaczycie później.

Szkoła wzbogaciła się o dwie nowe tablice multimedialne.

Mamy również nowe twarze w gronie uczniów. Miło nam jest ich powitać.

Pani dyrektor obchodzi jubileusz 35 lecia pracy dydaktycznej, to zaszczyt,

że tak doświadczony pedagog prowadzi naszą szkołę. Dziękujemy i gratulujemy.

To do startu…gotowi…START!!!!!

Galeria

List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców i Opiekunów Uczniów _2018.08.29 

Poradnik Rady Rodziców. Kompetencje i zasady działania