Pasowanie

Uczniowie klasy I od 12 października są pełnoprawnymi członkami społeczności Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Dzięki zwierzątkom (w te role wcielili się rodzice) otrzymali cechy „super ucznia”: mądrość, wytrwałość, cierpliwość, pracowitość, sumienność, przyjaźń, dobry humor do zabawy i odwagę. Teraz muszą tylko z nich skorzystać i wystartować na drodze edukacji, która będzie trwała przynajmniej 11 lat. Dzieci zaprezentowały się wspaniale i na zakończenie otrzymały świetne upominki od rodziców – gry oraz słodycze, od pani Iwony Stankiewicz i Marty Pacholec-Grzyb – horoskop drzewny, a od Kopalni w Nasławicach – sprzęt sportowy: skakanki, hula-hop i piłki. Wcześniej dzieci posadziły pamiątkowe drzewo (tulipanowca), jeśli się przyjmie będzie wspaniałą ozdobą naszego terenu. Maluchom gratulujemy. Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie pięknej uroczystości.

Galeria

 

Dzień Nauczyciela

12 października po uroczystości pasowania odbyła się uroczystość z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w codzienną pracę. Nauczyciele podziękowali pani Dyrektor za wieloletnią pracę na rzecz szkoły, zwłaszcza, że w tym roku przypada jubileusz. Po zakończonej uroczystości nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez rodziców klasy I. Cieszymy się, że praca nauczycieli jest ceniona przez uczniów, o czym świadczą złożone w ten dzień życzenia oraz podarowane kwiaty. Miło jest usłyszeć, że nauczyciel to „najmądrzejszy człowiek na świecie”.

Galeria

 

Wyjazd na przedstawienie „Różnorodność krajów Europy”

Uczniowie klas 0-III 5 października wyjechali do sali teatralnej Radia Wrocław na przedstawienie „Różnorodność kultur Europy”. Przedstawienie zachwyciło poziomem artystycznym. Było chyba wszystko, co jest potrzebne w nowoczesnym przedstawieniu: iluminacje świetlne, pokazy multimedialne, wspaniała gra aktorska, dobry scenariusz, kontakt z publicznością, występy na scenie, duża wartość edukacyjna oraz świetny morał. Lenka z klasy I miała możliwość na chwilę wcielić się w aktora i została zaproszona na scenę. Był nawet potwór, który zasiał przestrach w wielu dzieciach (dobrze, emocje są ważne). Przedstawienie stanowiło okazję do poznania elementów kultur kilku krajów Europy.

Po zakończonym przedstawieniu przeszliśmy do Parku Południowego we Wrocławiu

i skorzystaliśmy ze wspaniałego placu zabaw. Czas niestety minął szybko i rozśpiewanym autobusem wróciliśmy do szkoły. 

Galeria

 

 

Dzień Papryki

Corocznie przybliżamy uczniom właściwości zdrowotne jakiegoś warzywa. W tym roku była to papryka. Okazuje się, że jest to wspaniałe warzywo, które sprzyja zachowaniu młodości

i zgrabnej sylwetki, a znajdująca się w niej witamina C przewyższa ilością nawet cytryny. Mogliśmy tego dnia oglądać papryki, wąchać je i smakować. Nie zabrakło oczywiście papryczek chilli. Doznania będą niezapomniane, najlepiej było dobrze, potem palił język, następnie usta. Niektórzy zarzekali się, że już nigdy więcej nie wezmą chilli do ust, ale wielu zrobiło to jeszcze tego samego dnia.Więcej informacji na temat papryki można poczytać

w holu szkoły na wystawie przygotowanej przez panią Iwonę Stankiewicz.

 

 

Wzorowa łazienka

Nasza szkoła bierze udział w konkursie Domestos „Wzorowa łazienka”. Bardzo prosimy

o oddanie głosu na galerię Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Oddanie głosu niestety nie jest proste. Należy wejść na stronę Wzorowa Łazienka, następnie odszukać Świątniki wpisując nazwę miejscowości. Kolejnym krokiem jest oddanie głosu i wpisanie adresu e-mail. Na adres przychodzi potwierdzenie głosu i kod, który trzeba wpisać na stornie konkursu.

Można zdobyć aż 20 punktów za rejestrację paragonu. Jest to pracochłonne, dlatego zachęcamy żeby do nas przynosić paragony, na których są produkty domestos, a my je będziemy rejestrowali. Paragony można przynosić do pani Ewy Szymajdy,

Agnieszki Białeckiej oraz Agnieszki Pieluszyńskiej.

Trochę tego jest, ale dzięki zaangażowaniu życzliwych osób,

dzieciaki mogą mieć ładne łazienki w szkole. Prosimy o głosy.

 

 

Dzień Chłopaka

Najpierw, 26 września 2018 r. klasy IV-VIII,

a następnie 28 września klasy 0-III obchodziły Dzień Chłopaka.

Z chłopakami żyje się bardzo trudno, ale bez nich chyba jeszcze gorzej.
Dlatego warto świętować ich dzień przynajmniej ten raz w roku.

Chłopcy byli bardzo zadowoleni z upominków, które otrzymali.

Oby takie humory dopisywały im przez cały czas.

Galeria

 

 

Dzień głośnego czytania

 

28 września w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania zorganizowany przez panią Elżbietę Tkacz. Dorośli czytali dzieciom przygody grupy zwierzątek znanych dzieciom jako Słodziaki. Naszym najmłodszym uczniom tego dnia Słodziaki towarzyszyły także podczas lekcji. Rodzice wspaniale wywiązali się z zadania, teraz czas na dzieci. Zadaniem klasy I jest narysować przygodę Słodziaków, klasy II stworzyć komiks, a klasy III napisać opowiadanie.

Pamiętajmy, czytajmy – codziennie!

Galeria

 

 

Spotkanie z leśnikiem

25 września uczniowie z klas V, I, III i z zerówki mogli uczestniczyć w spotkaniu z panem Szczepanem – leśnikiem. Znawca fauny i flory leśnej w interesujący sposób scharakteryzował drzewa leśne. Teraz plansze będą wyeksponowane na korytarzu żeby można było tę wiedzę utrwalać. Potem dla chętnych będzie zorganizowany konkurs znajomości drzew.

Dziękujemy pani Iwonie Stankiewicz za zorganizowanie spotkania.  

 

 

Spotkanie z policjantem

24 września odwiedził naszą szkołę pan policjant. To już zresztą tradycja. Pan dzielnicowy przypomniał uczniom z klas 0-VIII podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze i w domu oraz w internecie. Oczywiście była to okazja do powtórki numerów alarmowych. Niby wszystko wiemy, ale bezpieczeństwo to ważna sprawa, więc ostrożności nigdy za wiele.

 

 

Wycieczka na Ślężę

19 września uczniowie z klas 0-III wybrali się na Ślężę żeby zdobyć odznakę turysty w programie Sprawny Dolnoślązaczek. Pogoda dopisała, humor również, okazało się, że kondycja była też całkiem niezła, dzięki temu udało się zdobyć szczyt w całkiem niezłym czasie, wejść na wieżę widokową i dość sprawnie zejść. Na Przełęczy Tąpadła czekało na nas ognisko przygotowane przez pana Daniela Leję i pyszne ciasto upieczone przez panią Martę Leję. Ogromnym wsparciem była pomoc rodziców: pań Aliny Piotrowskiej – Sawickiej, Janiny Foltyn, Małgorzaty Firlit, Doroty Droszczak, Marty Leja oraz panów Tomasza Borowskiego, Roberta Szwed i Daniela Leja. Serdecznie dziękujemy. Uczniom gratulujemy zdobycia szczytu, zwłaszcza, że wielu zrobiło to po raz pierwszy.

Galeria

 

 

Spotkanie z doradcą zawodowym

W dniu 18 września 2018 roku klasy VII i VIII miały zajęcia z panią Sylwią Pękala doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej we Wrocławiu.  Na zajęciach uczniowie poznali ścieżki kształcenia po szkole podstawowej. Podczas  zajęć warsztatowych uczniowie mieli napisać o sobie , o swoich słabych i mocnych stronach i tu niektórzy długo myśleli.  Na zajęciach było wiele pytań odnośnie  wyboru szkoły i  zawodu.

Anna Orzeszek Kamińska

 

 

Spotkanie Miłośników Ziemi Kresowej

W dniach 15-16 września w Świątnikach, już po raz 8, odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej. Mieliśmy okazję gościć wielu sympatyków Kresów z całego świata. Uczniowie naszej szkoły przygotowali koncert piosenek patriotycznych, przeplatany wierszami. Do występów uczniów przygotowała pani Lidia Sączawa. W galerii można zobaczyć zdjęcia z występu, jak również posłuchać dwóch piosenek. W uroczystościach odsłonięcia pomnika ku czci poległych na kresach księży, braci zakonnych oraz zakonnic wziął udział poczet sztandarowy pod wodzą pani Marty Pacholec Grzyb.

Już zostało zapowiedziane kolejne spotkanie, cieszymy się,

że możemy mieć udział w tym wydarzeniu.

Galeria

 

 

Dzień Kropki w zerówce

14 września obchodziliśmy w zerówce Międzynarodowy Dzień Kropki.
Dzieci oglądały film o dziewczynce Vashti – dowiedziały się, że każdy
nas ma jakiś talent i najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.
Wykonały kropkowe zadania i stworzyły galerię kropkowych prac.
(A. Białecka)
 
 

Święto Pieczonego Ziemniaka

12 września klasy 0-III wzięły udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka

zorganizowanym przez wychowawczynie.

Zaczęliśmy od wycieczki na pole, żeby zobaczyć z bliska

jak się „zdobywa” ziemniaki, z których potem można zrobić pyszne frytki.

Zbieranie ziemniaków okazało się ciężką pracą i wielu miało dosyć już po kilku minutach. Udało się jednak zebrać wszystkie wykopanie kartofelki.

Największą frajdą była przejażdżka po polu na przyczepce.

Każde z dzieci miało możliwość zebrania ziemniaków dla siebie za obiadek.

Potem tradycyjnie upiekliśmy ziemniaki w ognisku, a przy okazji kiełbaskę.

Bardzo dziękujemy panu Józefowi Mierzwiakowi za pomoc w organizacji tego dnia.

Galeria

 

 

Narodowe czytanie

To już siódma edycja akcji „Narodowe Czytanie”.

W tym roku było to „PrzedwiośnieStefana Żeromskiego.

Chętni uczniowie z klasy IV-VIII wraz z wychowawcami

oraz panią Małgorzatą Wodnicką przygotowali fragmenty tego utworu.

Pisarz w lekturze ukazuje bilans pierwszych lat niepodległej Polski,

pokazując to co dobre, ale wytyka jednocześnie błędy.

Lektura jak najbardziej wprowadza w tematykę tego wszystkiego,

o czym będziemy wspominać blisko Święta Niepodległości

w setną rocznicę jej odzyskania.

Galeria

 

 

Testowanie Ozobota

Klasy 0-III przystąpiły do projektu organizowanego przez Edu Sense

„Uczymy dzieci programować”.

W ramach tego projektu dzieci będą uczyły się kodowania poleceń dla robota. 

Najpierw będą to proste kody na kartce papieru stworzone za pomocą flamastrów,

a potem wykorzystamy specjalne puzzle i tablety. 

Wydaje się łatwe, ale potem wszystko się komplikuje.

Rysowanie drogi robota i kodowanie prostych ruchów

zamienia się w rozwiązywanie problemów.

To, co po pierwszych zajęciach wydaje się najtrudniejsze to staranność

oraz konieczność pracy zespołowej.

Pierwsze koty za płoty, teraz będzie coraz lepiej.

Dzieci były zachwycone robotami i tym, że w tak prosty sposób,

to one decydują o tym, gdzie robot idzie i co robi.

Galeria

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego

Serdecznie witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019.

Jest to kolejny rok wielu zmian w naszej szkole.

Po raz pierwszy od wielu lat naukę rozpoczęła u nas klas 8,

która pod koniec roku szkolnego będzie zdawała egzamin uprawniający

do rozpoczęcia nauki w liceum.

Mamy nowych nauczycieli: z plastyki, techniki, EDB i WOS-u.

Mamy również nowego księdza, który poprowadzi katechezę w klasach IV-VIII.

Już za kilka tygodni zostaną oddane do użytku szkoły pomieszczenia na piętrze.

Co tam będzie? Zobaczycie później.

Szkoła wzbogaciła się o dwie nowe tablice multimedialne.

Mamy również nowe twarze w gronie uczniów. Miło nam jest ich powitać.

Pani dyrektor obchodzi jubileusz 35 lecia pracy dydaktycznej, to zaszczyt,

że tak doświadczony pedagog prowadzi naszą szkołę. Dziękujemy i gratulujemy.

To do startu…gotowi…START!!!!!

Galeria

List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców i Opiekunów Uczniów _2018.08.29 

Poradnik Rady Rodziców. Kompetencje i zasady działania