Spotkanie z dietetykiem

12 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z zasadami zdrowego trybu życia. Wszystko to dzięki pani dietetyk, która podczas prezentacji oraz rozmowy z dziećmi przekazała wiedzę na temat tego, jak żyć długo i zdrowo.

Oto zasady, które zapamiętaliśmy:

1. Pięć posiłków dziennie

2. Jedz śniadanie

3. Ruch, spędzaj czas na świeżym powietrzu

4. Bądź człowiekiem aktywnym

5. Wysypiaj się

6. Na przekąskę warzywa

7. Wybieraj różnorodne produkty

8. Myśl pozytywnie

9. Pij minimum 2 litry wody dziennie

10. Wybieraj zdrowe i świeże produkty w diecie.

Galeria

 

 

Tosty w szkole

8 marca w naszej szkole klasa III przygotowała pyszne tosty. Dzięki temu uczniowie z klas 0-III mogli zjeść ciepłe śniadanie. Dzieciaki z klasy III nauczyły się jak trudna jest praca kucharza, że ważna jest obsługa klientów oraz jak niełatwe jest liczenie pieniędzy. Poznali również pojęcia zarobku i zysku.

Galeria

 

 

Dzień Kobiet

8 marca chłopcy naszej szkoły stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla dziewcząt niespodzianki z okazji Dnia Kobiet. Pojawiały się kwiaty, słodycze i inne drobne upominki. Dziewczęta były zachwycone. To dobrze, że chłopcy już od najmłodszych lat uczą się szacunku wobec kobiet.

Galeria

 

 

Gminny Turniej Pożarniczy

23 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Pożarniczym. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Sobótce. W wyniku szkolnych eliminacji reprezentantami Szkoły Podstawowej w Świątnikach byli: Judyta Żygadło, Bernard Berger, Benedykt Berger, Olimpia Olankiewicz, Karolina Węgrowska,  Julia Hrycak i Klaudia Droszczak. Uczniowie mieli do wykonania test wiedzy pożarniczej.

Konkurs okazał się dla nas ogromnym sukcesem.

I miejsce w Gminie zajęła Judyta Żygadło,

II miejsce Bernard Berger.

To oni będą reprezentowali Gminę Sobótka na szczeblu powiatowym.

 Jednocześnie miło nam poinformować, że Benedykt  zajął IV,

a był najmłodszym uczestnikiem.

 

 

 

Wyjazd do kina

Wczoraj byliśmy w kinie na filmie pt. „Cudowny Chłopak”. Jest to historia chłopca, który miał deformację twarzy. Pomimo tego, że przeszedł 27 operacji, nie udało się idealnie zmienić jego wyglądu. Do czasu klasy V Oggi uczył się w domu z mamą. Historia zaczyna się kiedy chłopiec idzie do szkoły. Pierwszy dzień był dla niego bardzo trudnym przeżyciem. Na początku nie miał przyjaciół i wszyscy śmiali się z jego wyglądu, bali się go dotknąć, bo myśleli, że jego choroba może być zaraźliwa. Niektórzy nawet znęcali się nad nim, obgadywali go i trzymali się od niego z daleka. Oggi swoim zachowaniem stopniowo zdobywał coraz więcej przyjaciół, zaczął odnosić sukcesy w szkole i coraz lepiej funkcjonować wśród rówieśników. Jego zachowanie zostało nagrodzone na koniec roku szkolnego specjalnym medalem. Film pokazywał problem z perspektywy innych osób: siostry Oggiego, przyjaciela Jacka Villa, przyjaciółki rodziny, rodziców. Ten film to wspaniała lekcji o tolerancji, o przyjaźni i o tym, że to czyny świadczą o człowieku. Cieszymy się, że mogliśmy ten film oglądać. (tekst przygotowała – Klasa III)

 

 

 

Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień języka Ojczystego. W tym dniu  uczniowie klas II i III wzięli udział w potyczkach literacko-językowych przygotowanych przez bibliotekę szkolną. Dzieci  z kl. II rozwiązywały zagadki literackie, tworzyły łańcuchy wyrazów, wyszukiwały ukrytych nazw zwierząt w zdaniach, dobierały wyrazy o znaczeniu przeciwstawnym .  Uczniowie z klasy III rywalizowali  w takich konkurencjach językowych jak np. „łańcuch wyrazów”, martwię się ą czy ę”, „cudaki dwuznaki”, „budowniczy wyrazów”. W klasie II udało się wyłonić zwycięzców potyczek językowych, a zostały nimi dziewczynki Justynka Palutkiewicz, Oliwia  Chmielewska i Weronika Rajczakowska. W klasie III rywalizacja była bardzo wyrównana i potrzebna będzie jeszcze dogrywka, która wyłoni zwycięską drużynę. (Tekst: Elżbiet Tkacz)

Galeria

 

 

 

Dzień Kota

16 lutego obchodziliśmy Dzień Kota. Większość z nas ma kota w domu, więc temat był wszystkim bliski. Gościliśmy lekarza weterynarii, panią Agnieszkę Szulc z Załogi Czworonoga, która opowiedziała o tym, jak o kota dbać i jak go pielęgnować. Gościem specjalnym był kot pani Lidki, który zrobił prawdziwą furorę. Skok kota ze stolika na szafkę nagrodzony został aplauzem dzieci. Klasy IV-VII konkurowały ze sobą o miano najlepiej „kocio” udekorowanej klasy, które zdobyła klasa VII. Podczas obchodów Dnia Kota mogliśmy też poczytać o kotach w literaturze.

Galeria

 

 

 

Dzień pizzy

15 lutego uczniowie klas I-III, a wcześniej oddziału przedszkolnego, obchodzili DZIEŃ PIZZY. Oczywiście, jak to u nas bywa, sami ją przygotowywali. Wszyscy dali sobie świetnie radę. Ciekawostką jest to, że mogliśmy obserwować jak rozwijają się preferencje kulinarne wraz z wiekiem. W klasie I dominował ser i sos pomidorowy, w klasie II dochodziła jeszcze szynka, a w klasie III mieliśmy już do czynienia z wieloma smakowitymi dodatkami (oliwki, papryka, salami, ogórek kiszony, pieczarki, cebula, polska kiełbasa itd.). Trochę pan Bolek musiał ratować instalację elektryczną (włączać korki), bo nikt nie przewidział, że nauczycielki ze Świątnik będą chciały piec z dziećmi takie ilości pizzy, ale mimo wszystko udało się upiec ponad 40 sztuk pizzy.

Galeria

 

 

Akcja gofry

15 lutego klasa VII zorganizowała akcję polegającą na pieczeniu i sprzedaży gofrów. Już dzień wcześniej, po jej ogłoszeniu, było wiadomo, że zainteresowanie jest duże. Jednak kolejka przez całą długość świetlicy nie była chyba spodziewana. Po dokupieniu składników na ciasto (dziękujemy pani Bożenie) udało się sprostać oczekiwaniom klientów i wszyscy zostali obsłużeni (z dostawą do klasy). Klasa VII wspaniale sprawdziła się jako twórcy małej spółdzielni

(można chyba tak powiedzieć).

Dziękujemy za pomysł i mamy nadzieję,

że będzie to jeszcze powtórzone.

Galeria

 

 

Walentynki

14 lutego w naszej szkole obchodzone były walentynki. Już tydzień wcześniej na korytarzu szkolnym umieszczona była poczta walentynkowa, do której można było wrzucać kartki dla wybranych osób. Dzieci edukacji wczesnoszkolnej w ten dzień ubrane było na czerwono lub różowo, żeby podkreślić miłosny nastrój. Uczniowie z Samorządu pod koniec dnia rozdawali kartki z życzeniami. Dla niektórych liściki były niezłą zagadką – np. takie z napisem „Kocham Cię – zgadnij kto? – To ja”. Tylko jaki ja? Oto jest pytanie.

 

 

Warsztaty zoologiczne

9 lutego EduFAUNA przygotowała dla uczniów naszej szkoły bardzo ciekawe warsztaty zoologiczne. Mogliśmy się dowiedzieć wszystkiego tego, co jest przedstawione na plakacie. Czy było ciekawe?

Bardzooo…, co widać po minach dzieci

w galerii zdjęć.

 

 

Spotkanie autorskie z panią Magdaleną Zarębską

6 lutego 2018r. uczniowie z kl. III uczestniczyli  spotkaniu autorskim panią Magdaleną Zarembską, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które odbyło się w Szkole Podstawowej w Rogowie Sobóckim. Spotkanie było bardzo ciekawe. Autorka opowiadała dzieciom o swoich książkach, przygotowała ciekawą prezentację multimedialną o kucykach szetlandzkich oraz zapraszała dzieci do różnych zabaw. W ciekawy sposób przedstawiła wszystkim drogę książki od momentu jej powstania – napisania aż do momentu, w którym książka trafia do rąk czytelnika. Dzieci miały też możliwość zadawania pytań pisarce, mogły zakupić jej książki oraz dostać autograf i zakładkę do książki.
Spotkanie współorganizowane  było z Biblioteką Publiczną ŚOKSiR w Sobótce  w ramach akcji „Rozczytana Aglomeracja”, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej (Elżbieta Tkacz).

Galeria

 

 

Wyjazdy – ferie

Ferie zimowe już za nami. Uczniowie odpoczęli w domach, u krewnych
i na wyjazdach z rodzinami. Były także organizowane przez ŚOKSiR we współpracy
ze szkołą wyjazdy w towarzystwie kolegów: do Karpacza na wystawę klocków Lego,
do kina we Wrocławiu na film „Jumanji – Przygoda w dżungli”

oraz na basen do Bielawy.

Teraz ruszamy w II semestr – Uwaga na małe zmiany w planie!

Galeria basen

 

 

Wyjazd do Karpacza – ferie

W czasie ferii nasi uczniowie wzięli udział w wyjeździe do Karpacza. Celem wycieczki było zwiedzania Muzeum Zabawek. Największą atrakcją jednak stanowił piękny, bielutki śnieg.

Wyjazd zorganizowany był przez

Ślężański Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce.

Galeria

 

 

Gminny Przegląd Kolęd

12 stycznia 2018 r. w restauracji „Baszta” w Sobótce wzięliśmy udział w Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Przegląd zorganizowany był przez Szkołę Podstawową nr 2 w Sobótce. Naszą szkołę reprezentowały dzieci z klasy III, VI i VII śpiewając chóralnie dwie kolędy: „Oto dziś narodziła się miłość” oraz „Mario, czy już wiesz?”. Uczniowie zaprezentowali się pięknie. Próby występu prowadzone były przez panie: Annę Orzeszek-Kamińską, Agnieszkę Pieluszyńską i Lidię Sączawę.

Galeria

 

 

Zabawa Karnawałowa

11 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów naszej szkoły zorganizowana przez Radę Rodziców. Zabawy prowadziło Centrum Rozwoju Artystycznego z Sobótki.  Do tańców nie trzeba było dużo zachęcać. Był też czas na poczęstunek. Kilku uczniów spędziło większość czasu na korytarzu, ale zapytani „po co przyszli na zabawę?” odpowiedzieli, że jest super i mogą wreszcie spokojnie porozmawiać z kolegami. Można więc i tak. Tegoroczna zabawa przeszła do historii, ale można ją zdecydowanie uznać za udaną.

Galeria

 

 

Konkurs na kartkę świąteczną

Konkurs polegał na wykonaniu kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zorganizowany był przez panie

Agnieszkę Pieluszyńską i Annę Kamińską-Orzeszek

oraz  uczennice klasy VI Wiktorię Szulżuk i Judytę Żygadło

przy współpracy nauczyciela plastyki pani Małgorzaty Wodnickiej.

Technika wykonania kartki mogła być dowolna. W konkursie wzięło udział aż 77 naszej szkoły. Kilku uczniów wykonało więcej niż jedną pracę. Wszystkie prace były piękne i trudno było wytypować najładniejszą. Dlatego uczniowie z klas I, II, III i IV wybierali zwycięzców poprzez głosowanie.

W kategorii klas 0-III

I  miejsce zajęła Laura Lewandowska

  II miejsce Krzyś Krajewski

III miejsce Iga Gloc

W kategorii klas IV-VII

I miejsce Dominik Kuliberda

II miejsca Klaudia Droszczak

III miejsce Oliwia Baszak.

Wszystkim, którzy wzięli udział dziękujemy,

bo mogliśmy wysłać te kartki do przyjaciół szkoły.

Galeria

 

 

Jasełka

Tradycyjnie w naszej szkole odbyły się jasełka. Premiera przedstawienia była 21 grudnia, a kolejny występ 22 grudnia. Jasełka przygotowały panie Agnieszka Pieluszyńska i Anna Orzeszek-Kamińska wraz z uczniami z klasy VI i III. Kolędy śpiewali uczniowie z klasy VII i IV przygotowani przez panią Lidię Sączawę.

Jasełka w tym roku były nieco inne niż zwykle, bo pokazały jak Boże Narodzenie powinno wnikać w nasze codzienne życie. Była to bardzo pouczająca lekcja religii, wielu dająca dużo do myślenia.

Podczas jasełek przyznane były „Aniołki życzliwości” dla najsympatyczniejszych uczniów. W tym roku nagrody były przyznane dla: Klaudii Droszczak, Jagody Stebnickiej i Marysi Grzelki.

Galeria

 

 

Zajęcia z trenerem Przemysławem Malczykiem

15 grudnia uczniowie z poszczególnych klas I, II i III mieli lekcję piłki nożnej z trenerem Polonii Świdnica panem Przemysławem Malczykiem. Podczas lekcji uczyliśmy się prowadzenia piłki nożnej w ruchu, co nie było takie proste. Trenowaliśmy również strzały na bramkę z miejsca oraz z rozbiegu. Lekcja piłkarska z trenerem zorganizowana była w ramach programu, w którym uczestniczymy „Sprawny Dolnoślązaczek”. Okazało się, że wszyscy lubimy piłkę nożną.

Galeria

 

Teatrzyk „Magiczny Kapelusz”

14 grudnia naszą szkołę odwiedziła Grupa T z przedstawieniem teatralnym pt. „Magiczny Kapelusz”. Już od pierwszej minuty przedstawienia uśmiech nie znikał z naszych twarz.  Występ był niesamowitą lekcją tolerancji wraz z ogromną dawką humoru. Główny bohater Słoń, niezadowolony ze swojego wyglądu, wyszydzany przez inne zwierzęta, postanowił odnaleźć magiczny kapelusz, by zmienić wygląd. Utrudniła mu to mrówka. W rezultacie tylko dzięki nielubianej przez słonia trąbie udało się potem mrówkę uratować z opresji. W spektaklu aktorzy ukazali dzieciom istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności i poszanowania innych poglądów czy innego stroju kolegi bądź koleżanki. Swoim występem zachwycił też Oskar z klasy VII – niezły z niego tancerz. Gromkie brawa na końcu, śmiech przez cały występ oraz słowa wszystkich „jeszcze, jeszcze” świadczą o tym, że było znakomicie.

Galeria

 

 

 

Konkurs wiedzy o Józefie Piłsudskim

Dnia 12 grudnia 2017 r. w restauracji „Baszta” odbył się konkurs wiedzy o marszałku Józefie Piłsudskim, w którym brały udział nasze uczennice z klasy VII – Klaudia, Julia i Olimpia. Drużyna miała do pokonania Szkołę Podstawową nr 1 i Szkołę Podstawową nr 2 z Sobótki, które były świetnie przygotowane. Przy dopingu wychowawczyni i rówieśników z klasy dziewczyny w pierwszej turze wygrały ze Szkołą nr 2 w Sobótce. Następnie odbyły się dwie dogrywki między szkołą w Świątnikach i SP 1 w Sobótce. Olimpia, Klaudia i Julia z łatwością wygrały ostatnią turę, tym samym zajmując pierwsze miejsce oraz zdobywając puchar, czapkę „maciejówkę” oraz wakacyjny wyjazd do Wilna. Gratulujemy! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w nauce, w szczególności panu Tomaszowi Wyplerowi i wszystkim, którzy dopingowali nas podczas konkursu.

Galeria pana Michała Hajdukiewicza

 

 

Biała Szkoła

W dniach 6-8 grudnia wyjechaliśmy (klasy V, VI i VII wraz z wychowawczyniami oraz P. Lidią Sączawą i P. Tomaszem Wyplerem) na Białą Szkołę do Szklarskiej Poręby. Był to wyjazd integracyjny, na którym realizowaliśmy zajęcia wychowawcze, zwiedzaliśmy pobliskie atrakcje np. Hutę Szkła Kryształowego „Julia”, Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka” i Czarci Młyn.
Pierwszego dnia wędrowaliśmy Szlakiem Walońskim do Wodospadu Kamieńczyka, w drugim dniu zdobyliśmy szczyt Wysoki Kamień, skąd rozpościera się piękna panorama Karkonoszy, Gór Izerskich i Kotliny Jeleniogórskiej. Trzeciego dnia kolejką pojechaliśmy do Szklarskiej Poręby, aby kupić pamiątki. W czasie trwania wyjazdu dopisywała nam przepiękna zimowa aura, w górach było dużo śniegu, a na miejscu w Chacie Izerskiej, gdzie mieszkaliśmy, odbywały się ciekawe zajęcia. Było dużo zabaw integracyjnych i gier zespołowych. Nie obyło się też bez ogniska z kiełbaskami.
To był udany wyjazd, pełen wrażeń, dobrych emocji i poznania siebie nawzajem,

a na tym najbardziej nam zależało.

Galeria

 

 

 

Rozdanie nagród w konkursach

11 grudnia zostały rozdane nagrody w dwóch konkursach.

Pani Agnieszka Białecka rozdała upominki wszystkim tym dzieciom,

które brały udział w jesiennym konkursie „Liściaki”.

W tym konkursie

I miejsce zdobył Aleksander Wetherall

II miejsce Laura Lewandowska

III miejsce Paweł Szwed.

Gratulacje.

Pani Katarzyna Stachowska nagrodziła zwycięzców konkursu recytatorskiego,

którego wyniki były już podawane.

Galeria

 

 

 

Mikołajkowy wyjazd do kina

7 grudnia uczniowie z klas 0-III wyjechali do kina na film pt. „COCO”. Przed głównym seansem mieliśmy okazję obejrzeć świąteczny odcinek „Krainy lodu”. Film „COCO” pokazał nam tradycje Meksyku związane ze świętem zmarłych, nauczył nas, że trzeba pamiętać o bliskich zmarłych oraz należy dążyć do realizacji własnych marzeń. Niektórzy (pani Agnieszka i nie tylko) nie mogli ukryć łez wzruszenia. To był miły dzień, choć bałagan, który po sobie zostawiliśmy trochę rozczarował.

Galeria

 

 

Konkurs „Mój Najpiękniejszy Pluszowy Miś”

Konkurs „Mój Najpiękniejszy Pluszowy Miś” zorganizowany był przez świetlicę szkolną. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-4. Dzieci przez tydzień począwszy od dnia 24 listopada wykonywały prace plastyczne przedstawiające ulubione misie. Dnia 30 listopada 2017 o godzinie 12:30-13:15 na świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. W konkursie wzięło udział 12 uczniów w tym z klasy 1: Jagoda Stebnicka, Ola Bilska; z klasy 2 Liwia Nosal, Hania Sosnowska wraz z Justynką Palutkiewicz, Joasia Smolińska wraz z Piotrem Szwed oraz Gabrysia; z klasy 3 Jagoda Ordecha, Kinga Tomaszewska; z klasy 4 Julia Piechura, Ola Grygiel . Prace konkursowe były oceniane przez dzieci na świetlicy, które oddawały anonimowo głosy na swojego faworyta (najpiękniejszą pracę) oraz komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Tkacz, Anna Kasperska oraz Ewa Szymajda. Nagrodę główną (pluszowego misia) za pierwsze miejsce zarówno od publiczności (dzieci) oraz od komisji zdobyła Julia Piechura z klasy 4. Miejsce 2 zajęła Ola Bilska z klasy 1, natomiast miejsce 3 exequo zajęły: Jagoda Stebnicka z klasy 1, Hania i Justynka z klasy 2 oraz Jagoda Ordecha z klasy 3. Uczniowie otrzymali w nagrodę ciekawe książeczki oraz flamastry. Pozostali uczestnicy dostali nagrody wyróżnienia oraz pocieszenia (np. zakładki do książki). Gratulujemy uczestnikom!

Galeria

 

 

 

Andrzejki

 

30 listopada uczniowie z klas 0-III zorganizowali Andrzejki. Jako że to polska tradycja nie mogło ich zabraknąć w kalendarzu szkolnym. Najpierw uczniowie w klasach zorganizowali sobie zabawy, a potem przyszli do salonu wróżb zorganizowanego w klasie III. Mogli się tam dowiedzieć co ich spotka w dalszej i bliższej przyszłości, jak będzie miał na imię ich mąż/żona, jakie będą mieli zwierzątko oraz kim będą w przyszłości.

Wieczorem uczniowie z klas IV-VII bawili się na dyskotece, którą zorganizowali sami.

Galeria

 

 

 

Międzyszkolny konkurs z języka angielskiego w Rękowie

Dnia 23 listopada o godzinie 10:00 nasi uczniowie z klasy VI: Magdalena Mierzwiak, Oskar Ordecha oraz z klasy VII – Krzysztof Smoliński jako drużyna rozpoczęli rywalizację w I Międzyszkolnym Konkursie z Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Języku Angielskim w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Rękowie. Udział wzięły 3 szkoły: Szkoła w Rękowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Sobótce oraz nasza – szkoła w Świątnikach. Konkurs podzielony był na 2 części – pisemną i ustną – obejmował zagadnienia gramatyczne, słownictwo oraz zwroty na poziomie klasy 6 i 7 oraz elementy kultury Wielkiej Brytanii. W klasyfikacji indywidualnej o zwycięskim wyniku przesądziła różnica zaledwie 4 punktów, więc rywalizacja była bardzo wyrównana. Ostatecznie zajęliśmy 2 miejsce. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy!

(tekst p. Anna Kasperska, zdjęcia p. Magdalena Smolińska)

Galeria

 

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
„Wanda Chotomska na cztery pory roku”

Uczniowie z klas 0-III już od dłuższego czasu
przygotowywali się do konkursu recytatorskiego.
Szukanie i wybór wiersza był okazją do zapoznania się
z twórczością współczesnej, znanej pisarki Wandy Chotomskiej.
Wreszcie nadszedł ten dzień, 27 listopada,
w świetlicy szkolnej zebrali się wszyscy,
aby jak najładniej wyrecytować
wyuczony przez siebie wiersz.
Niektóre utwory, tak się spodobały,
że wiele osób recytowało ten sam wiersz.
Konkurs miał na celu wyłonienie zwycięzców.
Każdy z uczestników został obdarowany zakładką do książki.

Jury wyłoniło z każdej klasy zwycięzców:

Z oddziału przedszkolnego: Ala Foltyn

Z klasy I: Maja Meusz

Z klasy II: Piotruś Szwed

Z klasy III: Konrad Palewicz

Oprócz tego przyznano miejsca za wspaniałą recytację:

Z klasy III:

I miejsce: Konrad Palewicz

II miejsce: Jagoda Ordecha

III miejsce: Ewa Droszczak

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

Organizator: Katarzyna Stachowska
Galeria

 

 

 

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada uczniowie z klas 0-III zorganizowali Dzień Misia. Dzieciom przez cały dzień towarzyszyły ich ulubione pluszaki. Uczniowie bawili się z nimi, rysowali je,

ćwiczyli z nimi oraz w klasie III tworzyli opis misia.

Był też czas na oglądanie bajek z misiami w roli głównej, choć trzeba przyznać, że „Przygody Misia Uszatka” dla wielu dzieci nie były zbyt interesujące, a jeszcze „kilka” lat temu czekało się

o 19.00 na kolejną przygodę. Takie teraz czasy.

Galeria

 

 

Spotkanie z Mistrzem panem Łukaszem Krawczukiem

23 listopada uczniowie z klas 0-III wzięli udział w spotkaniu z Mistrzem Europy w sztafecie 4×400 m panem Łukaszem Krawczukiem. Pan Łukasz opowiedział uczniom o konkurencji, którą uprawia, pokazał najważniejsze zdobyte medale, fotografie oraz film z najważniejszych zawodów. Odpowiedział na pytania uczniów oraz rozdał autografy. Po spotkaniu uczniowie klasy I i III uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez pana Łukasza. Dzieci są zachwycone spotkaniem i zainspirowane do biegania, bo jak sam mistrz powiedział wszystko przed nimi.

Galeria

 

 

Finał Dnia Drzewa

23 listopada odbył się finał Dnia Drzewa. Podczas uroczystości uczniowie klasy VII przedstawili krótki program artystyczny. Nagrodzeni zostali ci, którzy na lekcjach języka polskiego pisali wiersze. Twórczość dzieci została opublikowana w formie gazetki. Nagrody odebrali również uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie na rozpoznawanie drzew. Wyniki tego konkursu są następujące:

w kategorii klas III-IV

I miejsce

Konrad Palewicz, Wit Pietrasik

II miejsce

Antoni Krupa

II miejsce

Jagoda Ordecha, Krzyś Krajewski, Oktawian Biel i Mateusz Gala

w kategorii V-VII

I miejsce

Krzysztof Smoliński

II miejsce

Klaudia Droszczak, Olimpia Olankiewicz, Michał Borowski

III miejsce

Bernard Berger

Nad całością czuwała pani Iwona Stankiewicz organizatorka konkursu.

Bardzo dziękujemy panu Antoniemu Stankiewiczowi za wydanie wierszy i ufundowanie dyplomów.

Galeria

 

 

Dzień życzliwości

21 listopada jest Światowy Dzień Życzliwości, obchodzony na całym świecie pod nazwą World hello day. Uchwalone w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych święto było wezwaniem do pokoju. Obecnie święto to propaguje wartości takie jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. W naszej szkole pani Ewa Szymajda wraz z uczniami lasy VII stworzyła pocztę życzliwości. Za pomocą karteczek w kształcie rączek mogliśmy podziękować sobie wzajemnie za wszystko.

To był bardzo miły dzień, oby święto życzliwości nie trwało tylko 21 listopada.

Galeria

 

 

Apel pamięci na cmentarzu

15 listopada wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na cmentarz w miejsce, gdzie umieszczone są pomniki związane ze Spotkaniami Miłośników Ziemi Wołyńskiej. Wyjście zorganizował pan Tomasz Wypler żeby uczcić pamięć tych, którzy walczyli za Polskę niepodległą. Po wspólnej modlitwie pan Tomasz opowiedział o historii walk za wolność naszego kraju, a uczniowie zapalili znicze. Wiemy, że bez pamięci o zmarłych, którzy ofiarowali życie za nasz kraj, nie moglibyśmy żyć swobodnie w wolnym kraju.

Galeria

 

 

 

Poczet sztandarowy na uroczystościach Święta Niepodległości

11 listopada członkowie pocztu sztandarowego Paweł, Karolina, Klaudia i Wiktoria reprezentowali naszą szkołę podczas uroczystości w Sobótce. Najpierw wzięli udział we Mszy Świętej w intencji ojczyzny, a następnie w uroczystościach pod pomnikiem Witolda Pileckiego na Schronisku Pod Wieżycą, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicz.

Galeria

zdjęć autorstwa Michała Hajdukiewicza

 

 

 

Śniadanie Daje Moc

Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Śniadania klasy 0-III 9 listopada przygotowały w swoich salach pyszne i zdrowe śniadania w ramach akcji „Śniadanie Daje Moc”. Dzieci poradziły sobie świetnie, same potrafiły posmarować chleb, przygotować warzywa oraz udekorować kanapki. A jak smakowało własnoręcznie przygotowane śniadanie? To można sobie chyba tylko wyobrazić. Było pysznie!!!

Galeria

 

 

11 listopada

8 listopada uczniowie z klasy VII i V i IV zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z okazji  99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Były to dla nas chwile wielkich wzruszeń. Zachwycający śpiew i piękne recytacje przybliżyły okoliczności walki o wolność naszego kraju. Uczniowie zostali przygotowani przez panie Małgorzatę Wodnicką, Lidię Sączawę, Natalię Magnucką oraz  pana Tomasza Wyplera.  Na zakończenie uroczystości zaprezentowali się recytatorzy, którzy zostali nagrodzeni we wczorajszym konkursie Poezji Patriotycznej i Religijnej.

Galeria

 

 

Dzień Postaci z Bajek

5 listopada ma miejsce Światowy Dzień Postaci z Bajek. Postanowiliśmy go zorganizować w tym roku w naszej szkole w klasach 0-III. Dzieci od samego rano były nie do poznania. Zamieniły się w ulubione postacie z przeróżnych bajek, zarówno tych z książek, jak i z kreskówek. Podczas zajęć musiały wykazać się dobrą znajomością treści najbardziej znanych utworów. Okazało się, że wiemy wiele, ale niektóre utwory musimy jeszcze raz powtórzyć. Niektórzy byli zaskoczenia jak wiele możemy się z bajek nauczyć.

Ten dzień chyba już na stałe wejdzie do kalendarza naszych imprez szkolnych.

 

Galeria

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

26 października odbył się w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu w ramach projektu „Cyfrowobezpieczni.pl”. Do naszej szkoły przyjechała pani edukator Katarzyna Kowalska-Bębas. Poprowadziła ona spotkani na sali gimnastycznej dla wszystkich pt. „Bezpieczeństwo w Sieci”. Następnie uczniowie z poszczególnych klas V-VII uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których uczyli się o tym, co to jest prawo autorskie. Na zakończenie tego dnia odbyło się szkolenie dla nauczycieli „Różne zagrożenia w sieci i potencjał, który kryje się w sieci.” Mimo, że wydaje się, iż dużo wiemy na temat zagrożeń w sieci jest jeszcze wiele takich elementów, które bardzo nas zaskakują i dobrze o nich wiedzieć, żeby można było ich uniknąć.

Galeria

 

 

Dzień Dyni

26 października uczniowie z klas 0-III wraz z nauczycielami zorganizowali Święto Dyni. Tego dnia królował kolor pomarańczowy. Dzieci nie miały łatwego zadania, bo najpierw musiały się do dyni dobrać i wybrać z niej miąższ oraz pestki. Pestki oczywiście trafiły do suszenia i będą potem doskonałą, zdrową przekąską bogatą w witaminę E, cynk oraz wiele innych witamin i minerałów. Po „brudnej” robocie dzieciaki miały znakomite pomysły na udekorowanie dyń. Efekty można podziwiać w galerii.

Galeria

 

 

Wyjazd od teatru klasy IV-VI

 

Dnia 17.10.2017 r. klasy IV-VI wybrały się do Świdnickiego Ośrodka Kultury na przedstawienie pt: „Opowieść o lwie, czarownicy i starej szafie”. Atutami musicalu przygotowanego przez aktorów teatru Forte, były doskonale zaśpiewane na żywo piosenki oraz zaskakujące zwroty akcji. Opowieść ta to historia rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkałej przez bestie i mówiące zwierzęta. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w tej niezwykłej historii, która skłoniła nas do przemyśleń i refleksji mówiących o tym, że jedynie prawdziwa przyjaźń i zjednoczenie sił może przezwyciężyć zło. (Ewa Szymajda)

 

 

 

Wczoraj przedszkolaki, dziś już pierwszaki

Dzień Nauczyciela

(autor grafiki Magdalena Mierzwiak kl.VI)

Dnia 13 października 2017 r. odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej, której wychowawczynią jest Pani Izabela Hałuszko. W uroczystości wzięli udział: Pani Dyrektor – Ewa Żurawik, pracownicy szkoły, uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców, licznie zgromadzeni goście – rodzice, dziadkowie, rodzeństwo naszych pierwszoklasistów, P. Stanisław Dobrowolski – Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka, P. Ewa Białobrzeska, P. Andrzej Rakowski, P. Janusz Kozyrski oraz delegacja z KOSD w Nasławicach – P. Agnieszka Rewucka i P. Waldemar Jaworski. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Na tle pięknej, kolorowej dekoracji prezentowały się wspaniale. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów uroczystej przysięgi – w obecności zaproszonych gości. Następnie pierwszoklasiści zostali pasowani symbolicznym ołówkiem przez P. Dyrektor, co oznacza przyjęcie do społeczności szkolnej. Mali uczniowie wzorowo zdali swój pierwszy egzamin udowadniając, że zasłużyli na zaszczytne miano ucznia Szkoły Podstawowej w Świątnikach. Uczniowie klasy trzeciej złożyli pierwszakom życzenia i oznajmili, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc.  Dzieci zostały obdarowane licznymi prezentami.  Następnie po wspólnym pamiątkowym zdjęciu dzieci wraz z najbliższymi udały się do swojej klasy, gdzie czekał na nie słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Bardzo dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu uroczystości: rodzicom, pracownikom szkoły, P. Konradowi Stachowskiemu – za oprawę muzyczną uroczystości. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce. Ten uroczysty  i bardzo ważny dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci pierwszaków.

Uroczystość ta była połączona z Dniem Nauczyciela. Uczniowie dla nauczycieli mieli przygotowane wiersze, piosenkę oraz kwiaty. To był bardzo miły dzień. (tekst Izabela Hałuszko)

Galeria

 

 

Konkurs fotograficzny

12 października w naszej szkole odbył się apel podczas którego rozdano nagrody dla zwycięzców konkursu fotograficznego „Piękno Masywu Ślęży”.

I miejsce zajęła Judyta Żygadło

II miejsce Wiktoria Szulżuk.

W konkursie brali również udział nauczyciele: Agnieszka Pieluszyńska, Jarosław Demski, Ewa Żurawik i Iwona Stankiewicz. Oni również dostali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie.

Podczas tego apelu dyplomami zostali uhonorowani członkowie sztafet „Biegu jesiennego.

Pani Marta Pacholec-Grzyb przedstawiła nowy samorząd szkolny.

Galeria

 

 

Spotkanie z leśniczym

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji na zaproszenie Pani Iwony Stankiewicz uczniowie z klasy pierwszej i drugiej brały udział w spotkaniu z leśniczym. Pan leśniczy ma ogromną wiedzę i cierpliwość w objaśnianiu wszystkich ciekawych spraw związanych ze środowiskiem lasu. Dzisiaj przedstawił dzieciom budowę drzew iglastych i liściastych. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy drzewa, dowiedzieliśmy się również jak zwierzęta przygotowują się do zimy, jakie przedmioty są wykonane z drewna. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, odpowiadały na pytania i same zadawały wiele pytań.  Wykazały się niesamowitą wiedzą na temat lasu i jego środowiska. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą dzieci. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za spotkanie, które było bardzo ciekawą lekcją przyrody i z niecierpliwością czekamy na kolejne.

galeria

 

 

Spotkanie z dogoterapeutką i Elzą

10 października 2017 r. do naszej szkoły przyjechała pani, która jest dogoterapeutką oraz behawiorystką. Bardzo jasno i przystępnie opowiedziała uczniom o tym jak jest zbudowany pies, co lubi, a czego nie lubi oraz o tym, jak należy się z psem bawić. Byliśmy zaszokowani jak wspaniale Elza (tak nazywał się pies) była wytresowana. Reagowała na wiele komend słownych, ale również na same gesty swojej właścicielki. Potrafiła nawet przybijać „piątkę”. Elza umiała odszukać przysmak w wieży z klocków lub w specjalnych skrytkach sama je otwierając. Przypomnieliśmy sobie również pozycje jakie należy przyjąć podczas obrony przed groźnym psem oraz obejrzeliśmy filmy, z których wyciągnęliśmy lekcję,że nie należy droczyć się z pasami.

Galeria

 

 

 

Przedstawienie „Roszpunka”

4 października klasy 0-III wybrały się do sali widowiskowej w Kątach Wrocławskich na przedstawienie pt. „Roszpunka”. Spektakl przygotowany był przez teatr „Neon”. „Roszpunka powstała pod wodzą Agaty Obłąkowskiej-Woubishet, utytułowanej aktorki.Przedstawienie miało charakter sztuki nowoczesnej. Dla najmłodszych uczniów było trochę trudne w odbiorze. Starsi uczniowie docenili wspaniały śpiew aktorów, ich grę oraz piękne układy choreograficzne. Przy okazji przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się w teatrze. To co bardzo się wszystkim podobał, to to, że była to dość wierna adaptacja bajki braci Grimm.

 

 

Dzień Chłopaka

 

30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. W tym roku szkolnym odbył się on w piątek 29 września. W każdej z klas nasi mężczyźni mieli swoje święto. Dziewczynki starały się być dla nich milsze niż zwykle i przygotowały upominki. Widać na zdjęciach, że sprawiło to chłopakom ogromną radość. Nasi koledzy zasługiwali na to, żeby otrzymać odznakę „Chłopak na medal”.

Galeria

 

 

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Egzamin przygotowała pani Marta Pacholec-Grzyb z pomocą uczniów z klasy VI, którzy pełnili rolę ekspertów.

Uczniowie i nauczyciele podczas przerw mieli okazję sprawdzić swoją znajomość tabliczki mnożenia. Dla tych, którzy zdali egzamin śpiewająco przygotowane były specjalne certyfikaty.

Okazało się, że nie jest tak źle i większości zdających udało prawidłowo obliczyć iloczyny

i uzyskać odznakę eksperta.

Galeria

 

 

Dzień Głośnego Czytania

29 września nasza szkoła wzięła udział w Dniu Głośnego Czytania. „To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży”. W naszej szkole uroczystości przygotowała pani Elżbieta Tkacz. W godzinach porannych najmłodszym uczniom naszej szkoły czytali rodzice.

Natomiast po południu chętni uczniowie czytali pozostałym.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w obchody tego dnia: pani Ewie Szymajdzie, Karolinie, Julii, Klaudii i Krzysiowi z klasy VII, Judycie i Wiktorii z klasy VI oraz Mateuszowi Gala, Mateuszowi Kołtowi, Krzysiowi, Kubie, Emilce i Julii z klasy IV. Szczególnie dziękujemy rodzicom, którzy poświęcili swój czas i przyszli do naszej szkoły: pani Monice Feluś, pani Paulinie Wiktor, pani Joannie Neubert, pani Magdalenie Smolińskiej, pani Magdalenie Sosnowskiej, pani Katarzynie Lewandowskiej oraz panu Wojciechowi Gala i panu Grzegorzowi Sawickiemu.

Galeria

 

 

Jesienny bieg sztafetowy

28 września po raz kolejny w naszej szkole odbyło się święto biegania. A to za sprawą zawodów zorganizowanych przez panią Iwonę Stankiewicz i pana Jarosława Demskiego. Uczniowie    i nauczyciele naszej szkoły zmierzyli się w sztafetowym biegu 5×200 m. Gośćmi specjalnymi byli pan prezes KB Sobótka pan Antoni Stankiewicz oraz wice-mistrz Europy w maratonie pan Henryk Załęski. Pan Henio poprowadził rozgrzewkę i pełnił rolę sędziego zawodów, zastąpił również jedną z nauczycielek i pobiegł w sztafecie z klasą II. Walka była zacięta, najpierw ścigały się klasy młodsze.    I miejsce zajęła klasa I (wśród której był czarny koń zawodów – Adaś), II miejsce zajęła klasa III (pani Agnieszka nie prześcignęła pani Izy), a miejsce III zajęła klasa II (ale dzielnie walczyli do końca).

Potem przyszedł czas na starcie klas IV-VI. Swoim biegiem zaimponowały panie: Marta, Ela, Magda. Bezkonkurencyjna okazała się klas VI, II miejsce zajęła klasa V, III miejsce klasa VI, a IV klasa IV.

Na zakończenie wszyscy chętnie mogli spróbować swoich sił i wystartować ze startu wspólnego. Jak powiedział pan Henryk „wszyscy są zwycięzcami”. Brawo również dla kibiców, którzy dzielnie wspierali swoich reprezentatów.

Galeria

 

 

Sprzątanie Świata 2017

22 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku odbyło się ono pod hasłem: „Nie ma śmieci, są surowce”. Każda klasa w dogodnym dla siebie czasie pozbierała śmieci w okolicach szkoły i choć wydawało się na początku, że nie ma ich za wiele, to zawartość worków na śmieci robiła wrażenie. Zgodnie z hasłem tegorocznego sprzątania większość zebranych „surowców” udało się odpowiednio posegregować, bo przecież recykling w naszej szkole, to nie jest wyraz obcy.

Galeria

 

 

Spotkanie z policjantem

21 września uczniowie naszej szkoły mieli spotkanie z panem policjantem. Funkcjonariusz policji przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Powiedział również o niebezpieczeństwach czyhających na dzieci w internecie. Uczniowie klasy I dostali na pamiątkę kamizelki odblaskowe oraz odblaskowe opaski na ręce.

 

 

VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej

i Kresów Wschodnich.

Już po raz siódmy mieszkańcy Świątnik gościli u siebie wszystkich tych, którzy mieszkali na Kresach, są ich potomkami lub po prostu mają sentyment do Ziemi Wołyńskiej. Zgromadzeni ludzie z wielu miejsc Polski, ale i całego Świata wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej oraz w spotkaniu biesiadnym, podczas którego mieli możliwość powspominania dawnych czasów przy akompaniamencie zespołów folklorystycznych. Podczas spotkania można było podziwiać wystawę pt. „Siedem lat przed Matką Bożą Bolesną. Spotkania Kresowian w Świątnikach” przygotowaną przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Świątnikach oraz wystawę upamiętniającą kresowych nauczycieli, twórców wołyńskich, jak również mieszkańców Czech, którzy byli związani z Wołyniem. Ostatnim formalnym punktem dnia była konferencja pt. „Szkoła na Kresach”.

Przed Mszą Świętą swój koncert mieli uczniowie naszej szkoły przygotowani przez panie: Lidię Sączawę, Małgorzatę Wodnicką oraz Natalię Magnucką. Dzieci zaprezentowały się pięknie.

Spotkanie zakończyło się w niedzielę uroczystą Mszą Świętą.

Galeria

Reportaż TVP Wrocław

Dzień Pomidora

15 września na piętrze naszej szkoły zrobiło się bardzo czerwono, a to za sprawą świętowania Dnia Pomidora. Uczniowie klas 0-III ubrani na czerwono  poznawali sposoby hodowania pomidorów, ich rodzaje i właściwości zdrowotne. Był to również czas zabaw integracyjnych, zabaw teatralnych i muzycznych z wierszem J. Brzechwy pt. „Pomidor”. Uczniowie wykonali kilka potraw z pomidorów: sałatkę, koreczki czy sok pomidorowy. Na zakończenie dnia przygotowali prace plastyczne upamiętniające ten dzień.

Galeria

Zajęcia pokazowe z grupą Hajdasz

11 września uczniowie z klas młodszych mieli okazję uczestniczyć w zajęciach pokazowych zorganizowanych prze Centrum Hajdasz. Dzieci zostały wprowadzone w świat tańca, poznały m.in. disco, hip-hop, taniec towarzyski. Podczas całego pokazu uczniowie nauczyli się prostego układu tanecznego. Lekcja była przeplatana nauką kulturalnego zachowania.

Dzieci mogły same sprawdzić jak odbywają się zajęcia

i podjąć decyzję czy chcą chodzić regularnie.

Galeria

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

W tym roku nieco później, bo 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

Wypoczęci wróciliśmy po ponad dwóch miesiącach odpoczynku.

Czekały na nas spore zmiany: razem z nami naukę rozpoczęła klasa VII,

zostały pomalowane sale oddziału przedszkolnego, klasy III, klasy VI i klasy IV,

toalety, gabinet pani dyrektor, sekretariat i szatnia „starszaków”

oraz pokój nauczycielski (który został przeniesiony),

mamy duże zmiany w kadrze nauczycielskiej.

Dołączyli do nas nowi pedagodzy – witamy

panią Edytę Berg – wychowawcę klasy V, nauczyciela matematyki i chemii,

panią Agnieszkę Białecką – wychowawcę oddziału przedszkolnego,

panią Monikę Golczyk-Grzelak – nauczyciela geografii,

panią Annę Kasperską – nauczyciela języka angielskiego,

panią Natalię Magnucką – nauczyciela muzyki

oraz panią Martę Pacholec- Grzyb, która wróciła po urlopie wychowawczym.

Galeria